DSM HOLDING A/S
CVR 29 41 14 41 · København V · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DSM HOLDING A/S har CVR-nummer 29411441. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Stampesgade 6, 1702 København V. Stiftet: 1. januar 2006. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -166.630 kr., årets resultat 2.988.779 kr., egenkapital 32.376.289 kr., aktiver i alt 32.750.758 kr. Soliditetsgraden på 98,9 % er højere end hos 76 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.988.779 kr. er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DSM HOLDING A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Stampesgade 6, 1702 København V
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 1 Jan 2006
- Selskabskapital
- 520.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter i andre selskaber samt udøve investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør i forening med 1 bestyrelsesformand eller den samlede bestyrelse i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-05-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29411441 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Stampesgade 6, 1702 København V
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
9,2%
▼ 1,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,59
▲ 3,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,9%
▲ 5,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
0,1%
▲ 0,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -166.630 | -79.330 | -54.169 | -57.333 | -39.180 |
| Resultat før skat | 2.957.067 | 2.975.212 | 3.061.044 | -1.254.491 | 3.572.521 |
| Årets resultat | 2.988.779 | 2.984.493 | 3.064.521 | -1.242.924 | 3.578.158 |
| Egenkapital | 32.376.289 | 29.387.510 | 26.403.017 | 23.338.496 | 24.581.420 |
| Aktiver i alt | 32.750.758 | 31.494.983 | 28.340.714 | 24.824.224 | 26.012.016 |
| Omsætningsaktiver | 1.717.911 | 1.561.712 | 1.432.418 | 1.392.779 | 1.378.676 |
| Kortfristet gæld | 374.469 | 2.107.473 | 1.937.697 | 1.485.728 | 1.430.596 |
| Gæld i alt | 374.469 | 2.107.473 | 1.937.697 | 1.485.728 | 1.430.596 |
| Soliditetsgrad | 98.9% | 93.3% | 93.2% | 94% | 94.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
13-
BRUGSFORENINGEN FOR MIDDELFART OG OMEGN Siden 1 Jan 20065% Ejer
-
KALUNDBORG BRUGSFORENING Siden 1 Jan 20065% Ejer
-
JYLLINGE BRUGSFORENING Siden 1 Jan 20065% Ejer
-
TØNDER OG OMEGNS BRUGSFORENING Siden 1 Jan 20065% Ejer
-
KVICKLY ODDER Siden 1 Jan 20065% Ejer
-
Vejen Brugsforening A.M.B.A. Siden 1 Jan 20065% Ejer
-
BRUGSFORENINGEN 'TRYG' Siden 1 Jan 20065% Ejer
-
Brugsforeningen Vækst Amba Siden 1 Jan 20065% Ejer
-
HELSINGE BRUGSFORENING AMBA Siden 1 Jan 20065% Ejer
-
BRUGSFORENINGEN FOR ALS OG SUNDEVED Siden 1 Jan 20065% Ejer
-
LILLERØD BRUGSFORENING Siden 1 Jan 20065% Ejer
-
RIBE OG OMEGNS BRUGSFORENING Siden 1 Jan 20065% Ejer
-
DSM HOLDING A/S Siden 15 Nov 20165% Ejer
Ledelse
6-
Carsten Bank-Mikkelsen Siden 7 May 2024Bestyrelsesmedlem
-
Arne Sørensen Siden 1 Jan 2006Bestyrelsesmedlem
-
Arne Sørensen Siden 31 May 2006Direktør
-
Betina Clod Præstholm Siden 2 May 2023Suppleant
-
Jan Skat Borgen Siden 13 Nov 2023Formand
-
Thomas Dahl Siden 7 May 2024Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1DSM HOLDING A/S
P-nr. 1012108482
Stampesgade 6, 1702 København V
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.980.326 DKK | 655.666 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 2.984.968 DKK | 656.678 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -2.245.840 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 3.876.174 DKK | 852.742 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 2.664.456 DKK | 586.168 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DSM HOLDING A/S (CVR 29411441)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.