HAARGAARD INVEST A/S
CVR 29 41 32 58 · Vejle · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
HAARGAARD INVEST A/S har CVR-nummer 29413258. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vesterkant 13, 7100 Vejle. Stiftet: 9. marts 2006. Status: ophørt 13. august 2026. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -131.318 kr., årets resultat 3.720.329 kr., egenkapital 23.302.279 kr., aktiver i alt 24.243.052 kr. Soliditetsgraden på 96,1 % er højere end hos 63 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.720.329 kr. er højere end hos 93 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HAARGAARD INVEST A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vesterkant 13, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Stiftet
- 9 Mar 2006
- Ophørt
- 13 Aug 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29413258 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 254900945LTWM4CDNU03
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vesterkant 13, 7100 Vejle
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
16,0%
▲ 14,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
20,50
▼ 9,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,1%
▼ 1,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
821,0%
▲ 821,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -131.318 | -42.196 | -30.031 | -42.147 | -30.881 |
| Resultat før skat | 4.626.993 | 407.717 | 3.689.982 | 10.417.234 | 5.984.862 |
| Årets resultat | 3.720.329 | 403.955 | 2.939.497 | 10.011.256 | 5.984.875 |
| Egenkapital | 23.302.279 | 31.918.451 | 31.514.496 | 28.574.999 | 18.563.743 |
| Aktiver i alt | 24.243.052 | 32.884.803 | 32.133.410 | 29.572.175 | 19.599.856 |
| Omsætningsaktiver | 19.282.053 | 28.461.910 | 28.091.498 | 25.845.731 | 12.273.688 |
| Kortfristet gæld | 940.773 | 966.352 | 618.914 | 997.176 | 1.036.113 |
| Gæld i alt | 940.773 | 966.352 | 618.914 | 997.176 | 1.036.113 |
| Soliditetsgrad | 96.1% | 97.1% | 98.1% | 96.6% | 94.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.504 DKK | 330 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 3.377.859 DKK | 743.116 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.845.536 DKK | 406.010 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -384.778 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HAARGAARD INVEST A/S (CVR 29413258)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
18 Sep 2026NORMAL → OPLØSTEFTERSPALTNING
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms