PORTER & LARSEN HOLDING ApS
CVR 29 52 87 21 · Charlottenlund · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
PORTER & LARSEN HOLDING ApS har CVR-nummer 29528721. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Løvspringsvej 1E, st. tv, 2920 Charlottenlund. Stiftet: 8. maj 2006. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -4.123 kr., årets resultat -18.167 kr., egenkapital -223.898 kr., aktiver i alt 154.702 kr. Soliditetsgraden på -144,7 % er lavere end hos 96 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -18.167 kr. er lavere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PORTER & LARSEN HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Løvspringsvej 1E, st. tv, 2920 Charlottenlund
- Kommune
- GENTOFTE
- porter@larsen.mail.dk
- Stiftet
- 8 May 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- holdingvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2006-05-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29528721 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Løvspringsvej 1E, st. tv, 2920 Charlottenlund
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Soliditetsgrad
-144,7%
▼ 23,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
19,5%
▲ 19,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -4.123 | -8.650 | -6.968 | -6.860 | -2.860 |
| Resultat før skat | -18.167 | -22.578 | -24.332 | -25.602 | -124.049 |
| Årets resultat | -18.167 | -22.578 | -24.332 | -25.602 | -124.049 |
| Egenkapital | -223.898 | -205.731 | -183.153 | -158.821 | -133.219 |
| Aktiver i alt | 154.702 | 169.016 | 183.067 | 200.033 | 205.081 |
| Omsætningsaktiver | — | 272 | 393 | — | 0 |
| Kortfristet gæld | 378.600 | 374.747 | 366.220 | 358.854 | 338.300 |
| Gæld i alt | 378.600 | 374.747 | 366.220 | 358.854 | 338.300 |
| Soliditetsgrad | -144.7% | -121.7% | -100% | -79.4% | -65% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Michele Renee Porter Siden 8 May 2006100% Ejer
Ledelse
1-
Michele Renee Porter Siden 8 May 2006Direktør
Produktionsenheder
1PORTER & LARSEN HOLDING ApS
P-nr. 1012248845
Løvspringsvej 1E, st. tv, 2920 Charlottenlund
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -22.579 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -24.328 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -25.634 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -123.823 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PORTER & LARSEN HOLDING ApS (CVR 29528721)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holdingvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.