HAANING HOLDING ApS
CVR 29 60 22 98 · Sønderborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HAANING HOLDING ApS har CVR-nummer 29602298. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Perlegade 38, 6400 Sønderborg. Stiftet: 23. maj 2006. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -11.917 kr., årets resultat 446.664 kr., egenkapital 5.284.577 kr., aktiver i alt 5.497.409 kr. Soliditetsgraden på 96,1 % er højere end hos 63 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 446.664 kr. er højere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HAANING HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Perlegade 38, 6400 Sønderborg
- Kommune
- SØNDERBORG
- Stiftet
- 23 May 2006
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- holdingvirksomhed, herunder besiddelse af kapitalandele, udlejning af fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-05-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29602298 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 6367000W2CM4R1XM2W59
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Perlegade 38, 6400 Sønderborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,5%
▼ 9,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,13
▲ 2,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,1%
▲ 2,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-49,9%
▼ 49,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -11.917 | -9.652 | -5.040 | -7.625 | -7.375 |
| Resultat før skat | 440.264 | 867.773 | -233.404 | 399.610 | 628.062 |
| Årets resultat | 446.664 | 890.895 | -233.404 | 409.782 | 633.225 |
| Egenkapital | 5.284.577 | 4.972.914 | 4.204.018 | 4.555.222 | 4.259.840 |
| Aktiver i alt | 5.497.409 | 5.317.570 | 5.384.341 | 5.660.907 | 5.240.169 |
| Omsætningsaktiver | 1.304.952 | 1.254.534 | 64.935 | 166.723 | 197.599 |
| Kortfristet gæld | 212.832 | 344.656 | 1.180.323 | 1.105.685 | 980.329 |
| Gæld i alt | 212.832 | 344.656 | 1.180.323 | 1.105.685 | 980.329 |
| Soliditetsgrad | 96.1% | 93.5% | 78.1% | 80.5% | 81.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Klaus Haaning Siden 23 May 2006100% Ejer
Ledelse
1-
Klaus Haaning Siden 23 May 2006Direktør
Produktionsenheder
1HAANING HOLDING ApS
P-nr. 1012294545
Perlegade 38, 6400 Sønderborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 313.627 DKK | 68.992 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -286.189 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 502.160 DKK | 110.462 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 667.617 DKK | 146.872 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 993.428 DKK | 218.548 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HAANING HOLDING ApS (CVR 29602298)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holdingvirksomhed, besiddelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.