RUNI FINANCE ApS
CVR 29 77 26 81 · Valby · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
RUNI FINANCE ApS har CVR-nummer 29772681. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Clara Pontoppidans Vej 47, 2500 Valby. Stiftet: 1. august 2006. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 0 kr., årets resultat 176.599 kr., egenkapital 6.608.624 kr., aktiver i alt 9.260.661 kr. Soliditetsgraden på 71,4 % er lavere end hos 65 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 176.599 kr. er højere end hos 62 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som RUNI FINANCE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Clara Pontoppidans Vej 47, 2500 Valby
- Kommune
- KØBENHAVN
- Telefon
- 51800200
- runi.thomsen@gmail.com
- Stiftet
- 1 Aug 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- fungere som holdingselskab. Selskabet kan endvidere udøve anden virksomhed i form af handels- og investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-04-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29772681 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500K9071A5FFC9E14
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Clara Pontoppidans Vej 47, 2500 Valby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,7%
▼ 2,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,31
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
71,4%
▲ 0,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-45,6%
▼ 45,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 0 | 44.945 | -66.102 | 172.888 | -24.621 |
| Resultat før skat | 176.599 | 324.377 | 261.513 | 329.535 | -294.727 |
| Årets resultat | 176.599 | 324.377 | 261.513 | 329.535 | -294.727 |
| Egenkapital | 6.608.624 | 6.432.025 | 6.107.648 | 6.546.135 | 6.216.600 |
| Aktiver i alt | 9.260.661 | 9.084.062 | 8.924.685 | 10.245.533 | 11.095.698 |
| Omsætningsaktiver | 3.465.740 | 3.465.736 | 3.475.765 | 5.059.228 | 6.027.145 |
| Kortfristet gæld | 2.652.037 | 2.652.037 | 2.817.037 | 3.699.398 | 4.879.098 |
| Gæld i alt | 2.652.037 | 2.652.037 | 2.817.037 | 3.699.398 | 4.879.098 |
| Soliditetsgrad | 71.4% | 70.8% | 68.4% | 63.9% | 56% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | — | — | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rúni Juul Thomsen Siden 1 Aug 2006100% Ejer
Ledelse
1-
Rúni Juul Thomsen Siden 27 Apr 2021Direktør
Produktionsenheder
1RUNI FINANCE ApS
P-nr. 1012494900
Clara Pontoppidans Vej 47, 2500 Valby
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -616.821 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -3.046.466 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RUNI FINANCE ApS (CVR 29772681)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver form, handels, selskabet.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.