STEN ANDERSEN HOLDING ApS
CVR 30 19 75 34 · Ry · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STEN ANDERSEN HOLDING ApS har CVR-nummer 30197534. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Bakkelyvej 2, 8680 Ry. Stiftet: 31. december 2006. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -11.625 kr., årets resultat -3.995.810 kr., egenkapital 14.730.798 kr., aktiver i alt 14.922.515 kr. Soliditetsgraden på 98,7 % er højere end hos 74 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -3.995.810 kr. er lavere end hos 98 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STEN ANDERSEN HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Bakkelyvej 2, 8680 Ry
- Kommune
- SKANDERBORG
- Stiftet
- 31 Dec 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- investering i aktier, værdipapirer, fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-08-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30197534 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bakkelyvej 2, 8680 Ry
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-27,1%
▼ 20,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,06
▲ 0,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,7%
▲ 1,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-244,2%
▼ 244,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -11.625 | -11.625 | -11.550 | -11.551 | -10.500 |
| Resultat før skat | -3.996.023 | -1.159.865 | 217.329 | 2.574.891 | 1.732.259 |
| Årets resultat | -3.995.810 | -1.160.730 | 216.031 | 2.036.177 | 1.687.401 |
| Egenkapital | 14.730.798 | 18.861.608 | 21.022.338 | 21.224.107 | 19.302.330 |
| Aktiver i alt | 14.922.515 | 19.492.767 | 22.600.247 | 24.560.430 | 22.029.308 |
| Omsætningsaktiver | 395.564 | 706.430 | 1.481.497 | 733.492 | 510.117 |
| Kortfristet gæld | 191.717 | 631.159 | 1.577.909 | 1.401.323 | 714.978 |
| Gæld i alt | 191.717 | 631.159 | 1.577.909 | 1.401.323 | 714.978 |
| Soliditetsgrad | 98.7% | 96.8% | 93% | 86.4% | 87.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Sten Andersen Holding 2 ApS Siden 15 Sep 2026100% Ejer
Ledelse
1-
Sten Faarup Andersen Siden 31 Dec 2006Direktør
Produktionsenheder
1STEN ANDERSEN HOLDING ApS
P-nr. 1012926762
Bakkelyvej 2, 8680 Ry
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.722.656 DKK | 378.972 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 4.354.817 DKK | 958.056 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 5.885.938 DKK | 1.294.898 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.281.037 DKK | 501.820 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.407.369 DKK | 309.606 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: STEN ANDERSEN HOLDING ApS (CVR 30197534)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.