PML HOLDING AARS ApS
CVR 30 19 91 70 · Aars · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PML HOLDING AARS ApS har CVR-nummer 30199170. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Rørsangervej 2, 9600 Aars. Stiftet: 1. januar 2007. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -27.868 kr., årets resultat -289.111 kr., egenkapital 7.990.343 kr., aktiver i alt 13.480.513 kr. Soliditetsgraden på 59,3 % er lavere end hos 71 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -289.111 kr. er lavere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PML HOLDING AARS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Rørsangervej 2, 9600 Aars
- Kommune
- VESTHIMMERLANDS
- Stiftet
- 1 Jan 2007
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- kapitalinvesteringer, herunder at fungere som holdingselskab og lignende virksomhed, der af direktionen skønnes forenelig med selskabets førnævnte formål
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-05-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30199170 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 6488BX2APL5245ZO8756
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rørsangervej 2, 9600 Aars
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-3,6%
▼ 8,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,04
▼ 1,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
59,3%
▼ 37,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-178,8%
▼ 178,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -27.868 | -14.162 | -12.782 | -11.322 | -11.325 |
| Resultat før skat | -292.608 | 360.531 | 693.374 | 951.824 | 1.157.305 |
| Årets resultat | -289.111 | 367.020 | 698.048 | 971.983 | 1.167.156 |
| Egenkapital | 7.990.343 | 8.414.454 | 8.169.434 | 7.471.386 | 6.499.403 |
| Aktiver i alt | 13.480.513 | 8.654.150 | 8.414.911 | 8.749.284 | 7.783.874 |
| Omsætningsaktiver | 238.491 | 414.047 | 552.169 | 626.688 | 664.101 |
| Kortfristet gæld | 5.490.170 | 239.696 | 245.477 | 1.277.898 | 1.284.471 |
| Gæld i alt | 5.490.170 | 239.696 | 245.477 | 1.277.898 | 1.284.471 |
| Soliditetsgrad | 59.3% | 97.2% | 97.1% | 85.4% | 83.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Peder Møller Lauridsen Siden 1 Jan 2007100% Ejer
Ledelse
1-
Peder Møller Lauridsen Siden 1 Jan 2007Direktør
Produktionsenheder
1PML HOLDING AARS ApS
P-nr. 1012937454
Rørsangervej 2, 9600 Aars
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -2.497.595 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PML HOLDING AARS ApS (CVR 30199170)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalinvesteringer, førnævnte, skønnes.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.