STAVNSKÆR HOLDING ApS
CVR 30 58 37 36 · Svinninge · Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STAVNSKÆR HOLDING ApS har CVR-nummer 30583736. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events (branchekode 773990). Adresse: Bygaden 12B, 4520 Svinninge. Stiftet: 3. maj 2007. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. april 2025 – 31. marts 2026): bruttofortjeneste 357.572 kr., årets resultat 3.287.296 kr., egenkapital 27.585.732 kr., aktiver i alt 31.220.713 kr. Soliditetsgraden på 88,4 % er højere end hos 75 % af de 572 virksomheder i branchen «Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.287.296 kr. er højere end hos 91 % af de 572 virksomheder i branchen «Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 3 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STAVNSKÆR HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events (773990)
- Adresse
- Bygaden 12B, 4520 Svinninge
- Kommune
- HOLBÆK
- Telefon
- 22280111
- info@stavnskaer.dk
- Stiftet
- 3 May 2007
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab, herunder foretage formueinvestering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2007-05-03
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30583736 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 98450007CBA0AC0C0A20
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bygaden 12B, 4520 Svinninge
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,9%
▼ 1,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,54
▼ 11,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
88,4%
▼ 8,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-6,9%
▼ 6,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
572 virksomheder i «Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 357.572 | 368.658 | 367.364 | 278.843 | 147.716 |
| Resultat før skat | 3.279.752 | 3.705.360 | 3.377.621 | 375.399 | 5.093.527 |
| Årets resultat | 3.287.296 | 3.531.657 | 3.248.593 | 316.523 | 5.117.449 |
| Egenkapital | 27.585.732 | 26.298.435 | 24.766.779 | 21.768.186 | 22.451.663 |
| Aktiver i alt | 31.220.713 | 27.182.145 | 25.521.956 | 23.858.281 | 24.540.672 |
| Omsætningsaktiver | 1.815.920 | 8.365.035 | 3.952.887 | 4.831.402 | 1.670.665 |
| Kortfristet gæld | 3.358.358 | 713.760 | 585.227 | 1.948.595 | 1.976.509 |
| Gæld i alt | 3.634.981 | 883.710 | 755.177 | 2.090.095 | 2.089.009 |
| Soliditetsgrad | 88.4% | 96.7% | 97% | 91.2% | 91.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Søren Severin Stavnskær Siden 3 May 2007100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Severin Stavnskær Siden 3 May 2007Direktør
Produktionsenheder
1STAVNSKÆR HOLDING ApS
P-nr. 1013272111
Bygaden 12B, 4520 Svinninge
Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events (773990)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 5.250.980 DKK | 1.155.198 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 5.713.636 DKK | 1.256.992 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.727.525 DKK | 380.050 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 7.477.804 DKK | 1.645.116 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 6.952.117 DKK | 1.529.462 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: STAVNSKÆR HOLDING ApS (CVR 30583736)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formueinvestering, bortset, materielle.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.