SVELLE HOLDING ApS
CVR 30 80 81 85 · Vejle · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SVELLE HOLDING ApS har CVR-nummer 30808185. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Fjellegade 7, st., 7100 Vejle. Stiftet: 23. august 2007. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): årets resultat -119.673 kr., egenkapital 446.713 kr., aktiver i alt 453.534 kr. Soliditetsgraden på 98,5 % er højere end hos 73 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -119.673 kr. er lavere end hos 88 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SVELLE HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Fjellegade 7, st., 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Stiftet
- 23 Aug 2007
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- restaurationsvirksomhed, handel og investering, samt at eje og drive andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-01-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30808185 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Fjellegade 7, st., 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-26,8%
▼ 2,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
31,44
▲ 24,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,5%
▲ 5,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
23,4%
▲ 23,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -119.673 | -156.245 | 237.585 | 119.815 | 403.021 |
| Årets resultat | -119.673 | -156.245 | 237.596 | 120.290 | 406.983 |
| Egenkapital | 446.713 | 633.886 | 851.131 | 672.435 | 552.145 |
| Aktiver i alt | 453.534 | 677.700 | 1.054.273 | 831.286 | 749.030 |
| Omsætningsaktiver | 214.452 | 323.480 | 338.296 | — | — |
| Kortfristet gæld | 6.821 | 43.814 | 145.998 | 124.527 | 170.393 |
| Gæld i alt | 6.821 | 43.814 | 203.142 | 158.851 | 196.885 |
| Soliditetsgrad | 98.5% | 93.5% | 80.7% | 80.9% | 73.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars Overgaard Christensen Siden 23 Aug 2007100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Overgaard Christensen Siden 23 Aug 2007Direktør
Produktionsenheder
1SVELLE HOLDING ApS
P-nr. 1013555210
Fjellegade 7, st., 7100 Vejle
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -193.520 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 305.250 DKK | 67.144 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 174.214 DKK | 38.324 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 368.044 DKK | 80.960 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -132.101 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SVELLE HOLDING ApS (CVR 30808185)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver restaurationsvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.