AUTOKLIMA ApS
CVR 31 16 20 92 · Taastrup · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
AUTOKLIMA ApS har CVR-nummer 31162092. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (branchekode 953190). Adresse: Enebærkrattet 3, 2630 Taastrup. Stiftet: 2. januar 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.177.630 kr., årets resultat 65.422 kr., egenkapital 7.126.404 kr., aktiver i alt 7.362.186 kr. Soliditetsgraden på 96,8 % er højere end hos 98 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 65.422 kr. er lavere end hos 56 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 13 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som AUTOKLIMA ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
- Adresse
- Enebærkrattet 3, 2630 Taastrup
- Kommune
- Høje-Taastrup
- Antal ansatte
-
2
2009 2018
- Telefon
- 43997691
- henningsenauto@gmail.com
- Stiftet
- 2 Jan 2008
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- reparation af biler og anden dermed i forbindelse stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-05-31
- Binavne
- Fotograf Jane Theil ApS HENNINGSEN'S AUTOVÆRKSTED ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31162092 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 894500Z56ZBOJBZ71T28
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Enebærkrattet 3, 2630 Taastrup
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,9%
▼ 1,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
31,17
▲ 7,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,8%
▲ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-64,5%
▼ 64,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1939 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.177.630 | 1.042.017 | 1.023.316 | 950.801 | 1.042.039 |
| Resultat før skat | 59.764 | 182.728 | 822.613 | -1.200.048 | 678.403 |
| Årets resultat | 65.422 | 184.131 | 816.068 | -1.200.304 | 528.893 |
| Egenkapital | 7.126.404 | 7.128.483 | 7.005.352 | 6.248.184 | 7.505.688 |
| Aktiver i alt | 7.362.186 | 7.436.183 | 7.267.413 | 6.495.798 | 7.877.207 |
| Omsætningsaktiver | 7.269.365 | 7.306.161 | 7.098.856 | 6.487.531 | 7.865.741 |
| Kortfristet gæld | 233.214 | 302.901 | 256.718 | 247.613 | 371.519 |
| Gæld i alt | 233.214 | 302.901 | 256.718 | 247.613 | 371.519 |
| Soliditetsgrad | 96.8% | 95.9% | 96.4% | 96.2% | 95.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Bo Henningsen Siden 2 Jan 2008100% Ejer
Ledelse
1-
Bo Henningsen Siden 2 Jan 2008Direktør
Produktionsenheder
2AUTOKLIMA ApS
P-nr. 1013895607
Enebærkrattet 3, 2630 Taastrup
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
👥 2 ansatte
Henningsens autoværksted
P-nr. 1016639407
Vandmestervej 25, 2630 Taastrup
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
Miljøregulering
1 lokation(er)Henningsens Autoværksted
Vandmestervej 25, 2630 Taastrup
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Høje-Taastrup Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -1.202.084 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 674.997 DKK | 148.478 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 1.427.550 DKK | 314.050 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: AUTOKLIMA ApS (CVR 31162092)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver biler, motorkøretøjer, vedligeholdelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.