SULA HOLDING ApS
CVR 31 16 66 08 · Christiansfeld · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SULA HOLDING ApS har CVR-nummer 31166608. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Gl. Allervej 7, 6070 Christiansfeld. Stiftet: 2. januar 2008. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -10.686 kr., årets resultat -188.248 kr., egenkapital 16.941.967 kr., aktiver i alt 20.753.379 kr. Soliditetsgraden på 81,6 % er lavere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -188.248 kr. er lavere end hos 90 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SULA HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Gl. Allervej 7, 6070 Christiansfeld
- Kommune
- KOLDING
- Stiftet
- 2 Jan 2008
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handel, håndværk og industri
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-06-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31166608 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gl. Allervej 7, 6070 Christiansfeld
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-1,1%
▼ 20,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,94
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
81,6%
▲ 1,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-105,7%
▼ 105,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -10.686 | -10.288 | -10.758 | -10.350 | -10.161 |
| Resultat før skat | -194.005 | 3.282.371 | 1.455.348 | 1.782.952 | 1.709.525 |
| Årets resultat | -188.248 | 3.286.071 | 1.458.210 | 1.786.523 | 1.714.212 |
| Egenkapital | 16.941.967 | 17.130.215 | 13.844.144 | 12.385.934 | 10.599.411 |
| Aktiver i alt | 20.753.379 | 21.342.524 | 17.257.964 | 15.361.507 | 12.350.476 |
| Omsætningsaktiver | 3.583.309 | 4.006.631 | 3.247.330 | 2.859.012 | 1.661.721 |
| Kortfristet gæld | 3.811.412 | 4.212.308 | 3.413.819 | 2.975.573 | 1.751.065 |
| Gæld i alt | 20.753.379 | 4.212.308 | 3.413.819 | 2.975.573 | 1.751.065 |
| Soliditetsgrad | 81.6% | 80.3% | 80.2% | 80.6% | 85.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars Lindved Christensen Siden 16 Jan 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Lindved Christensen Siden 2 Jan 2008Direktør
Produktionsenheder
1SULA HOLDING ApS
P-nr. 1014063621
Gl. Allervej 7, 6070 Christiansfeld
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.445.214 DKK | 537.944 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.366.156 DKK | 300.542 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 3.510.646 DKK | 772.332 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.323.176 DKK | 291.082 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 123.558 DKK | 27.170 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SULA HOLDING ApS (CVR 31166608)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver håndværk, industri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.