LUMAKA HOLDING ApS
CVR 31 17 09 82 · Fredensborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LUMAKA HOLDING ApS har CVR-nummer 31170982. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Kratbjerg 202, 3480 Fredensborg. Stiftet: 7. januar 2008. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 335.202 kr., egenkapital 2.341.359 kr., aktiver i alt 2.427.768 kr. Soliditetsgraden på 96,4 % er højere end hos 64 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 335.202 kr. er højere end hos 69 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LUMAKA HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Kratbjerg 202, 3480 Fredensborg
- Kommune
- FREDENSBORG
- Stiftet
- 7 Jan 2008
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- holdingvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2008-01-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31170982 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kratbjerg 202, 3480 Fredensborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
14,3%
▼ 21,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
13,33
▼ 37,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,4%
▼ 2,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-69,1%
▼ 69,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 345.608 | 1.095.910 | 1.196.991 | 1.194.908 | 539.651 |
| Årets resultat | 335.202 | 1.084.382 | 1.189.423 | 1.194.908 | 539.651 |
| Egenkapital | 2.341.359 | 3.056.157 | 3.249.104 | 2.659.681 | 1.764.773 |
| Aktiver i alt | 2.427.768 | 3.077.894 | 3.258.631 | 2.661.640 | 1.767.381 |
| Omsætningsaktiver | 1.151.581 | 1.101.442 | 1.191.322 | 691.474 | 314.164 |
| Kortfristet gæld | 86.409 | 21.737 | 9.527 | 1.959 | 2.608 |
| Gæld i alt | 86.409 | 21.737 | 9.527 | 1.959 | 2.608 |
| Soliditetsgrad | 96.4% | 99.3% | 99.7% | 99.9% | 99.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mich Meyer Siden 7 Jan 2008100% Ejer
Ledelse
1-
Mich Meyer Siden 7 Jan 2008Adm. dir.
Produktionsenheder
1LUMAKA HOLDING ApS
P-nr. 1014084491
Kratbjerg 202, 3480 Fredensborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 52.447 DKK | 11.528 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 34.469 DKK | 7.568 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -2.500 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LUMAKA HOLDING ApS (CVR 31170982)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holdingvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.