PER LARSEN INVEST ApS
CVR 31 33 42 33 · Nykøbing M · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PER LARSEN INVEST ApS har CVR-nummer 31334233. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Strandvejen 29, 7900 Nykøbing M. Stiftet: 25. marts 2008. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. maj 2025 – 30. april 2026): bruttofortjeneste -4.375 kr., årets resultat 1.117.294 kr., egenkapital 4.743.432 kr., aktiver i alt 7.518.358 kr. Soliditetsgraden på 63,1 % er lavere end hos 69 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.117.294 kr. er højere end hos 83 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PER LARSEN INVEST ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Strandvejen 29, 7900 Nykøbing M
- Kommune
- MORSØ
- Stiftet
- 25 Mar 2008
- Selskabskapital
- 173.720 DKK
- Formål
- eje anparter/aktier i helt eller delvist ejede datterselskaber, anlægsinvesteringer i værdipapirer i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2009-01-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31334233 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Strandvejen 29, 7900 Nykøbing M
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
23,6%
▲ 14,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,01
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
63,1%
▲ 5,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
234,8%
▲ 234,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -4.375 | -2.813 | -24.500 | -2.500 | -3.350 |
| Resultat før skat | 1.117.294 | 333.693 | 799.800 | 831.443 | 160.835 |
| Årets resultat | 1.117.294 | 333.693 | 799.800 | 831.443 | 160.835 |
| Egenkapital | 4.743.432 | 3.626.138 | 3.292.445 | 2.492.645 | 1.661.202 |
| Aktiver i alt | 7.518.358 | 6.304.118 | 5.878.539 | 2.539.095 | 1.705.152 |
| Omsætningsaktiver | 1.983 | — | — | — | — |
| Kortfristet gæld | 176.007 | 157.732 | 131.950 | 46.450 | 43.950 |
| Gæld i alt | 2.774.926 | 2.677.980 | 2.586.094 | 46.450 | 43.950 |
| Soliditetsgrad | 63.1% | 57.5% | 56% | 98.2% | 97.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Per Larsen Siden 22 Jan 2009100% Ejer
Ledelse
1-
Per Larsen Siden 25 Mar 2008Direktør
Produktionsenheder
1PER LARSEN INVEST ApS
P-nr. 1014311609
Strandvejen 29, 7900 Nykøbing M
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -17.769 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -2.500 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -3.350 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -2.500 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -2.500 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PER LARSEN INVEST ApS (CVR 31334233)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anlægsinvesteringer, ejede, datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.