BENT ANKER CHRISTIANSEN HOLDING ApS
CVR 31 86 15 78 · Tårs · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BENT ANKER CHRISTIANSEN HOLDING ApS har CVR-nummer 31861578. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Tegldal 7, 9830 Tårs. Stiftet: 3. februar 2009. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. april 2025 – 31. marts 2026): årets resultat 73.072 kr., egenkapital 4.207.880 kr., aktiver i alt 4.334.561 kr. Soliditetsgraden på 97,1 % er højere end hos 66 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 73.072 kr. er højere end hos 54 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BENT ANKER CHRISTIANSEN HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Tegldal 7, 9830 Tårs
- Kommune
- HJØRRING
- Stiftet
- 3 Feb 2009
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- eje ejerandele i andre virksomheder
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-09-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31861578 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tegldal 7, 9830 Tårs
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,7%
▲ 1,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,78
▼ 0,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,1%
▼ 1,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
167,9%
▲ 167,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 72.940 | 26.983 | 4.556.307 | -11.283 | -19.010 |
| Årets resultat | 73.072 | 27.277 | 4.560.267 | -8.782 | -14.817 |
| Egenkapital | 4.207.880 | 4.469.808 | 4.564.530 | 4.264 | 13.046 |
| Aktiver i alt | 4.334.561 | 4.529.783 | 4.888.152 | 297.418 | 311.932 |
| Omsætningsaktiver | 226.019 | 162.451 | 312.910 | — | — |
| Kortfristet gæld | 126.681 | 59.975 | 323.622 | 293.154 | 298.886 |
| Gæld i alt | 126.681 | 59.975 | 323.622 | 293.154 | 298.886 |
| Soliditetsgrad | 97.1% | 98.7% | 93.4% | 1.4% | 4.2% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Bent Anker Christiansen Siden 3 Feb 2009100% Ejer
Ledelse
1-
Bent Anker Christiansen Siden 3 Feb 2009Direktør
Produktionsenheder
1BENT ANKER CHRISTIANSEN HOLDING ApS
P-nr. 1015069305
Tegldal 7, 9830 Tårs
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -337.293 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 929.169 DKK | 204.402 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 497.086 DKK | 109.340 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 999.452 DKK | 219.868 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.572.283 DKK | 345.884 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BENT ANKER CHRISTIANSEN HOLDING ApS (CVR 31861578)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.