TA VERNINGE HOLDING ApS
CVR 31 93 81 04 · Tommerup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TA VERNINGE HOLDING ApS har CVR-nummer 31938104. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ellehaven 48, 5690 Tommerup. Stiftet: 5. januar 2009. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 94.486.763 kr., årets resultat 27.633.032 kr., egenkapital 76.423.976 kr., aktiver i alt 184.444.329 kr. Soliditetsgraden på 41,4 % er lavere end hos 77 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 27.633.032 kr. er højere end hos 99 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 26 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TA VERNINGE HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ellehaven 48, 5690 Tommerup
- Kommune
- ASSENS
- Stiftet
- 5 Jan 2009
- Selskabskapital
- 8.250.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab for et eller flere selskaber, der driver aktiv erhvervsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2014-06-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31938104 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ellehaven 48, 5690 Tommerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
36,2%
▲ 19,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,52
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
41,4%
▲ 7,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
230,8%
▲ 230,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 94.486.763 | 74.978.736 | 73.198.376 | 64.305.494 | 49.959.070 |
| Resultat før skat | 39.272.711 | 10.775.585 | 12.548.130 | 9.448.582 | -200.154 |
| Årets resultat | 27.633.032 | 8.352.180 | 9.469.255 | 7.379.182 | -139.119 |
| Egenkapital | 76.423.976 | 49.475.945 | 43.123.764 | 36.654.509 | 29.275.325 |
| Aktiver i alt | 184.444.329 | 146.377.112 | 135.543.389 | 135.475.387 | 125.268.145 |
| Omsætningsaktiver | 49.403.364 | 35.260.198 | 21.851.293 | 23.053.834 | 16.886.628 |
| Kortfristet gæld | 32.537.070 | 38.775.314 | 34.129.657 | 38.184.494 | 37.977.412 |
| Gæld i alt | 92.145.716 | 94.062.346 | 88.801.701 | 95.008.366 | 91.537.218 |
| Soliditetsgrad | 41.4% | 33.8% | 31.8% | 27.1% | 23.4% |
| Ansatte (gns.) | 83 | 82 | 77 | 74 | 69 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Torben Andersen Siden 5 Jan 2009100% Ejer
Ledelse
4-
Torben Andersen Siden 8 Oct 2013Bestyrelsesmedlem
-
Torben Andersen Siden 5 Jan 2009Direktør
-
John Nyhøj Kristensen Siden 8 Oct 2013Bestyrelsesmedlem
-
Jacob Schjern Andersen Siden 8 Oct 2013Formand
Produktionsenheder
1TA VERNINGE HOLDING ApS
P-nr. 1014999988
Ellehaven 48, 5690 Tommerup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 14.383.714 DKK | 3.164.414 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 14.859.152 DKK | 3.269.002 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 12.367.113 DKK | 2.720.762 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.247.042 DKK | 274.340 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 3.350.318 DKK | 737.066 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: TA VERNINGE HOLDING ApS (CVR 31938104)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver aktiv, erhvervsvirksomhed, flere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.