MARCUSSEN & SØN HOLDING A/S
CVR 32 66 71 47 · Aabenraa · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MARCUSSEN & SØN HOLDING A/S har CVR-nummer 32667147. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Jørgensgård 56, 6200 Aabenraa. Stiftet: 22. december 2009. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -45.455 kr., årets resultat 601.251 kr., egenkapital 22.605.177 kr., aktiver i alt 22.612.677 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 601.251 kr. er højere end hos 76 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MARCUSSEN & SØN HOLDING A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Jørgensgård 56, 6200 Aabenraa
- Kommune
- AABENRAA
- Stiftet
- 22 Dec 2009
- Selskabskapital
- 1.074.000 DKK
- Formål
- investering og anden dermed i forbindelse stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2009-12-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32667147 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300CQWRBVXQW0E158
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Jørgensgård 56, 6200 Aabenraa
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,7%
▼ 2,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2.541,39
▲ 2.471,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 1,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-48,9%
▼ 48,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -45.455 | -42.910 | -115.067 | -15.923 | -7.654 |
| Resultat før skat | 764.842 | 1.508.758 | 1.532.655 | -1.389.199 | 1.605.947 |
| Årets resultat | 601.251 | 1.176.054 | 1.533.668 | -1.389.199 | 1.446.595 |
| Egenkapital | 22.605.177 | 22.753.926 | 22.777.872 | 22.144.204 | 19.668.634 |
| Aktiver i alt | 22.612.677 | 23.020.105 | 22.881.549 | 32.378.580 | 19.999.265 |
| Omsætningsaktiver | 19.060.392 | 18.730.410 | 17.728.016 | 16.752.267 | 125.866 |
| Kortfristet gæld | 7.500 | 266.179 | 103.677 | 10.234.376 | 330.631 |
| Gæld i alt | 7.500 | 266.179 | 103.677 | 10.234.376 | 330.631 |
| Soliditetsgrad | 100% | 98.8% | 99.5% | 68.4% | 98.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Eva Zachariassen Siden 29 Dec 201133,33% Ejer
-
Claudia Zachariassen Siden 29 Dec 201150% Ejer
Ledelse
4-
Eva Zachariassen Siden 22 Dec 2009Bestyrelsesmedlem
-
Claudia Zachariassen Siden 22 Dec 2009Bestyrelsesmedlem
-
Claudia Zachariassen Siden 22 Dec 2009Direktør
-
Jens Rønn Olesen Siden 7 Nov 2012Formand
Produktionsenheder
1MARCUSSEN & SØN HOLDING A/S
P-nr. 1015749365
Jørgensgård 56, 6200 Aabenraa
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.771.901 DKK | 389.818 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 477.469 DKK | 105.028 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -1.231.070 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.545.654 DKK | 340.032 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 2.598.826 DKK | 571.736 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MARCUSSEN & SØN HOLDING A/S (CVR 32667147)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.