SAFEGEAR ApS
CVR 32 87 87 09 · Herlev · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SAFEGEAR ApS har CVR-nummer 32878709. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (branchekode 466400). Adresse: Hørkær 14C, 1., 2730 Herlev. Stiftet: 12. april 2010. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 670.759 kr., årets resultat -6.528 kr., egenkapital 417.257 kr., aktiver i alt 1.413.271 kr. Soliditetsgraden på 29,5 % er lavere end hos 68 % af de 1.833 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -6.528 kr. er lavere end hos 73 % af de 1.833 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 19 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SAFEGEAR ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
- Adresse
- Hørkær 14C, 1., 2730 Herlev
- Kommune
- HERLEV
- Telefon
- 36964353
- info@safegear.com
- Hjemmeside
- www.safegear.dk
- Stiftet
- 12 Apr 2010
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med rådgivning, handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den adm. direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-05-14
- Binavne
- FIREGEAR ApS SG Enterprise ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32878709 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hørkær 14C, 1., 2730 Herlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.safegear.dk Hjemmeside oplyst til CVR https://safegear.dk/
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (18. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-1,6%
▼ 2,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,42
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
29,5%
▼ 8,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-333,3%
▼ 333,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1833 virksomheder i «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 670.759 | 563.990 | 706.007 | 676.014 | 885.963 |
| Resultat før skat | -6.528 | 3.587 | 1.093 | 3.042 | 7.877 |
| Årets resultat | -6.528 | 2.798 | 853 | 2.645 | 6.144 |
| Egenkapital | 417.257 | 429.153 | 428.118 | 210.237 | 208.829 |
| Aktiver i alt | 1.413.271 | 1.116.947 | 1.266.181 | 1.881.705 | 2.119.265 |
| Omsætningsaktiver | 1.413.271 | 1.116.947 | 1.266.181 | 1.881.705 | 2.114.765 |
| Kortfristet gæld | 996.014 | 687.005 | 837.823 | 1.671.071 | 1.908.649 |
| Gæld i alt | 996.014 | 687.794 | 838.063 | 1.671.468 | 1.910.436 |
| Soliditetsgrad | 29.5% | 38.4% | 33.8% | 11.2% | 9.9% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rasmus August Topp Rixen Siden 7 Aug 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Rasmus August Topp Rixen Siden 11 Feb 2019Adm. dir.
Produktionsenheder
1SAFEGEAR ApS
P-nr. 1015989366
Hørkær 14C, 1., 2730 Herlev
Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 3.587 DKK | 770 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.093 DKK | 220 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.640 DKK | 352 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SAFEGEAR ApS (CVR 32878709)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskiner, udstyr.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.