RAUNKIÆR HOLDING ApS
CVR 33 04 66 85 · Roskilde · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
RAUNKIÆR HOLDING ApS har CVR-nummer 33046685. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Klosterengen 44, 4000 Roskilde. Stiftet: 29. juni 2010. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -3.623 kr., årets resultat 481.065 kr., egenkapital 1.896.089 kr., aktiver i alt 2.328.238 kr. Soliditetsgraden på 81,4 % er lavere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 481.065 kr. er højere end hos 73 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som RAUNKIÆR HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Klosterengen 44, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Stiftet
- 29 Jun 2010
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- eje ejerandele i andre selskaber, herunder investering i finansielle aktiver
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2010-06-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33046685 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Klosterengen 44, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
25,4%
▼ 2,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,10
▲ 2,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
81,4%
▲ 1,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
12,1%
▲ 12,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -3.623 | -625 | -3.604 | -1.753 | -1.259 |
| Resultat før skat | 481.065 | 429.275 | 253.854 | 237.665 | -58.501 |
| Årets resultat | 481.065 | 429.275 | 253.854 | 237.665 | -58.501 |
| Egenkapital | 1.896.089 | 1.535.024 | 1.105.749 | 851.895 | 614.230 |
| Aktiver i alt | 2.328.238 | 1.923.408 | 1.628.316 | 1.391.076 | 1.150.579 |
| Omsætningsaktiver | 1.339.173 | 409.546 | 543.550 | 557.741 | 550.692 |
| Kortfristet gæld | 432.149 | 388.384 | 522.567 | 539.181 | 536.349 |
| Gæld i alt | 432.149 | 388.384 | 522.567 | 539.181 | 536.349 |
| Soliditetsgrad | 81.4% | 79.8% | 67.9% | 61.2% | 53.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Niels Raunkiær Siden 29 Jun 2010100% Ejer
Ledelse
1-
Niels Raunkiær Siden 29 Jun 2010Direktør
Produktionsenheder
1RAUNKIÆR HOLDING ApS
P-nr. 1016146702
Klosterengen 44, 4000 Roskilde
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -5.794 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RAUNKIÆR HOLDING ApS (CVR 33046685)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver aktiver.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.