ARNE THORHAUGE HOLDING ApS
CVR 33 04 68 71 · Støvring · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ARNE THORHAUGE HOLDING ApS har CVR-nummer 33046871. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Industrimarken 9, 9530 Støvring. Stiftet: 21. juni 2010. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -15.344 kr., årets resultat 441.532 kr., egenkapital 4.664.993 kr., aktiver i alt 6.240.548 kr. Soliditetsgraden på 74,8 % er lavere end hos 63 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 441.532 kr. er højere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ARNE THORHAUGE HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Industrimarken 9, 9530 Støvring
- Kommune
- REBILD
- Stiftet
- 21 Jun 2010
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter i andre selskaber samt investering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2010-06-21
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33046871 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrimarken 9, 9530 Støvring
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
9,5%
▲ 4,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,42
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
74,8%
▲ 0,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
109,0%
▲ 109,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -15.344 | -13.000 | -12.294 | -10.688 | -10.395 |
| Resultat før skat | 448.814 | 218.672 | 106.393 | 482.100 | 175.500 |
| Årets resultat | 441.532 | 211.302 | 102.917 | 481.264 | 177.216 |
| Egenkapital | 4.664.993 | 4.358.460 | 4.269.159 | 4.284.041 | 3.917.178 |
| Aktiver i alt | 6.240.548 | 5.875.134 | 5.761.218 | 5.537.732 | 5.775.714 |
| Omsætningsaktiver | 3.063.292 | 2.694.417 | 2.534.734 | 2.097.664 | 2.217.736 |
| Kortfristet gæld | 895.647 | 867.655 | 892.188 | 798.897 | 1.393.488 |
| Gæld i alt | 895.647 | 867.655 | 892.188 | 798.897 | 1.393.488 |
| Soliditetsgrad | 74.8% | 74.2% | 74.1% | 77.4% | 67.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Arne Thorhauge Jensen Siden 21 Jun 2010100% Ejer
Ledelse
1-
Arne Thorhauge Jensen Siden 21 Jun 2010Direktør
Produktionsenheder
1ARNE THORHAUGE HOLDING ApS
P-nr. 1016147369
Industrimarken 9, 9530 Støvring
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 519.131 DKK | 114.202 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -116.974 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 541.151 DKK | 119.042 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.787.342 DKK | 393.206 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 849.150 DKK | 186.802 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ARNE THORHAUGE HOLDING ApS (CVR 33046871)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.