UTTENTHAL NIELSEN HOLDING ApS
CVR 33 35 60 13 · Orø · Finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
UTTENTHAL NIELSEN HOLDING ApS har CVR-nummer 33356013. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Finansielle holdingselskaber (branchekode 642110). Adresse: Brøndevej 49A, 4305 Orø. Stiftet: 24. november 2010. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 109.036 kr., årets resultat 890.777 kr., egenkapital 5.076.090 kr., aktiver i alt 5.420.210 kr. Soliditetsgraden på 93,7 % er højere end hos 53 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 890.777 kr. er højere end hos 79 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 37 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som UTTENTHAL NIELSEN HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Finansielle holdingselskaber (642110)
- Adresse
- Brøndevej 49A, 4305 Orø
- Kommune
- HOLBÆK
- Antal ansatte
- 1
- Telefon
- 30279791
- info@maler-firmaet.dk
- Stiftet
- 24 Nov 2010
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- eje og administrere aktier og anparter og sædvanlige i forbindelse hermed værende forretningsmæssige dispositioner samt ejendomsinvesteringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør eller af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2015-10-13
- Sekundære brancher
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33356013 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Brøndevej 49A, 4305 Orø
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,5%
▲ 3,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
7,74
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
93,7%
▼ 0,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
48,0%
▲ 48,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
5779 virksomheder i «Finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 109.036 | 173.666 | 46.337 | 163.633 | 162.544 |
| Resultat før skat | 906.494 | 632.556 | 434.707 | 790.197 | 1.335.185 |
| Årets resultat | 890.777 | 602.035 | 434.995 | 765.259 | 1.316.549 |
| Egenkapital | 5.076.090 | 4.307.313 | 3.823.078 | 3.388.083 | 4.377.824 |
| Aktiver i alt | 5.420.210 | 4.557.296 | 4.005.196 | 3.703.643 | 4.853.541 |
| Omsætningsaktiver | 2.170.436 | 1.601.492 | 1.002.119 | 590.075 | 1.169.024 |
| Kortfristet gæld | 280.492 | 191.205 | 128.121 | 265.015 | 429.386 |
| Gæld i alt | 280.492 | 191.205 | 128.121 | 265.015 | 429.386 |
| Soliditetsgrad | 93.7% | 94.5% | 95.5% | 91.5% | 90.2% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jacob Uttenthal Nielsen Siden 24 Nov 2010100% Ejer
Ledelse
1-
Jacob Uttenthal Nielsen Siden 24 Nov 2010Direktør
Produktionsenheder
1UTTENTHAL NIELSEN HOLDING ApS
P-nr. 1016475218
Brøndevej 49A, 4305 Orø
Finansielle holdingselskaber (642110)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 754.897 DKK | 166.056 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 450.410 DKK | 99.088 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 972.619 DKK | 213.972 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.687.058 DKK | 371.140 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.051.375 DKK | 231.286 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: UTTENTHAL NIELSEN HOLDING ApS (CVR 33356013)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver sædvanlige, ejendomsinvesteringer, dispositioner.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.