DENCAM COMPOSITE A/S
CVR 33 39 11 96 · Stenstrup · Fremstilling af håndværktøj · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DENCAM COMPOSITE A/S har CVR-nummer 33391196. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af håndværktøj (branchekode 256300). Adresse: Gemalvej 15A, 5771 Stenstrup. Stiftet: 14. januar 2011. Status: aktiv. Antal ansatte: 64. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 38.999.914 kr., årets resultat 187.762 kr., egenkapital 44.762.119 kr., aktiver i alt 67.790.512 kr. Soliditetsgraden på 66,0 % er højere end hos 70 % af de 88 virksomheder i branchen «Fremstilling af håndværktøj», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 187.762 kr. er lavere end hos 61 % af de 88 virksomheder i branchen «Fremstilling af håndværktøj», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 44 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DENCAM COMPOSITE A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af håndværktøj (256300)
- Adresse
- Gemalvej 15A, 5771 Stenstrup
- Kommune
- SVENDBORG
- Antal ansatte
-
64
2011 2018
- jda@dencam.com
- Hjemmeside
- www.dencam.com
- Stiftet
- 14 Jan 2011
- Selskabskapital
- 5.000.000 DKK
- Formål
- ved fremstilling og salg af plugs og forme, samt levere serviceydelser i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den administrerende direktør, bestyrelsesformanden eller tre bestyrelsesmedlemmer i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2011-02-04
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33391196 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gemalvej 15A, 5771 Stenstrup
📍 Hovedadresse · 🏭 3 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.dencam.com Hjemmeside oplyst til CVR https://www.dencam.com
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (14. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,4%
▼ 31,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,00
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
66,0%
▲ 4,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-98,8%
▼ 98,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
88 virksomheder i «Fremstilling af håndværktøj»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 38.999.914 | 69.116.008 | 77.572.917 | 46.348.410 | 32.436.986 |
| Resultat før skat | 279.972 | 20.577.129 | 23.364.820 | 15.336.194 | 6.167.405 |
| Årets resultat | 187.762 | 16.036.899 | 18.205.207 | 11.934.215 | 4.808.825 |
| Egenkapital | 44.762.119 | 51.074.356 | 38.537.457 | 26.332.251 | 28.398.035 |
| Aktiver i alt | 67.790.512 | 82.540.624 | 138.551.612 | 105.336.944 | 67.679.021 |
| Omsætningsaktiver | 58.712.230 | 72.066.155 | — | — | — |
| Kortfristet gæld | 19.585.033 | 28.184.844 | 90.404.983 | 73.656.896 | 36.169.464 |
| Gæld i alt | 19.585.033 | 28.184.844 | 90.404.983 | 73.656.896 | 36.169.464 |
| Soliditetsgrad | 66% | 61.9% | 27.8% | 25% | 42% |
| Ansatte (gns.) | 87 | 91 | 70 | 50 | 49 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
H&L INVEST ApS Siden 28 Jun 201433,33% Ejer
-
ASUNTO ApS Siden 17 Nov 201133,33% Ejer
-
Arjuna invest ApS Siden 11 Mar 202110% Ejer
Ledelse
4-
Steen Lorenz Johan Hansen Siden 14 Jan 2011Bestyrelsesmedlem
-
Lui Kastrup Siden 14 Jan 2011Formand
-
Jens Dalgaard Andersen Siden 3 Oct 2016Bestyrelsesmedlem
-
Jens Dalgaard Andersen Siden 3 Oct 2016Adm. dir.
Produktionsenheder
3DENCAM COMPOSITE A/S (FAABORG)
P-nr. 1016582057
Mørkebjergvej 6, 5600 Faaborg
Fremstilling af håndværktøj (256300)
👥 7 ansatte
Dencam Rudkøbing
P-nr. 1021660872
Schnohrsvej 44, 5900 Rudkøbing
Fremstilling af håndværktøj (256300)
👥 46 ansatte
Dencam Composite A/S
P-nr. 1024485397
Gemalvej 15A, 5771 Stenstrup
Fremstilling af håndværktøj (256300)
👥 10 ansatte
Miljøregulering
3 lokation(er)Dencam
Gemalvej 15A, 5771 Stenstrup
Godkendelsespligtig (bilag 2)
D 207. Virksomheder, der fremstiller produkter ved sintring af fluorplast, pressestøbning eller fiberarmering af hærdeplast med et forbrug af plastmateriale på mere end 100 kg pr. dag.
Tilsyn: Svendborg Kommune
Dencam A/S
Mørkebjergvej 6, 5600 Faaborg
Godkendelsespligtig (bilag 2)
D 207. Virksomheder, der fremstiller produkter ved sintring af fluorplast, pressestøbning eller fiberarmering af hærdeplast med et forbrug af plastmateriale på mere end 100 kg pr. dag.
Tilsyn: Faaborg-Midtfyn Kommune
DENCAM COMPOSITE A/S
Schnohrsvej 44, 5900 Rudkøbing
Godkendelsespligtig (bilag 2)
D 207. Virksomheder, der fremstiller produkter ved sintring af fluorplast, pressestøbning eller fiberarmering af hærdeplast med et forbrug af plastmateriale på mere end 100 kg pr. dag.
Tilsyn: Langeland Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 49.399.928 DKK | 10.867.978 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 4.082.909 DKK | 781.213 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 3.017.526 DKK | 663.850 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 11.316.765 DKK | 2.489.674 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DENCAM COMPOSITE A/S (CVR 33391196)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver plugs, forme, håndværktøj.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.