Gysle ApS
CVR 33 74 57 88 · Odense C · Reparation og vedligeholdelse af fodtøj og lædervarer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
Gysle ApS har CVR-nummer 33745788. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af fodtøj og lædervarer (branchekode 952300). Adresse: Haugstedsgade 16, 1. tv, 5000 Odense C. Stiftet: 13. maj 2011. Status: ophørt 27. juli 2026. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 282.933 kr., årets resultat 79.441 kr., egenkapital 200.848 kr., aktiver i alt 218.452 kr. Soliditetsgraden på 91,9 % er højere end hos 90 % af de 21 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af fodtøj og lædervarer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 79.441 kr. er højere end hos 71 % af de 21 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af fodtøj og lædervarer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 19 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Gysle ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af fodtøj og lædervarer (952300)
- Adresse
- Haugstedsgade 16, 1. tv, 5000 Odense C
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
-
1
2014 2018
- Stiftet
- 13 May 2011
- Ophørt
- 27 Jul 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33745788 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Haugstedsgade 16, 1. tv, 5000 Odense C
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
39,6%
▲ 6,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,69
▼ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
91,9%
▲ 30,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
99,3%
▲ 99,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
21 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af fodtøj og lædervarer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 282.933 | 350.677 | 340.258 | 410.406 | 386.629 |
| Resultat før skat | 79.441 | 39.864 | 81.872 | -89.546 | -71.801 |
| Årets resultat | 79.441 | 39.864 | 81.872 | -89.546 | -71.801 |
| Egenkapital | 200.848 | 121.407 | 81.544 | -329 | 86.939 |
| Aktiver i alt | 218.452 | 199.073 | 237.482 | 228.693 | 439.107 |
| Omsætningsaktiver | 12.202 | 114.073 | 127.482 | 118.693 | 329.107 |
| Kortfristet gæld | 17.604 | 77.666 | 155.938 | 229.022 | 352.168 |
| Gæld i alt | 17.604 | 77.666 | 155.938 | 229.022 | 352.168 |
| Soliditetsgrad | 91.9% | 61% | 34.3% | -0.1% | 19.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -89.546 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -71.801 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Gysle ApS (CVR 33745788)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
2 Aug 2026NORMAL → OPLØSTEFTERERKLÆRING
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver lædervarer, fodtøj, vedligeholdelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms