MOGENS VELLING HOLDING RANDERS ApS
CVR 33 86 70 69 · Randers C · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MOGENS VELLING HOLDING RANDERS ApS har CVR-nummer 33867069. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vestergade 26A, 2., 8900 Randers C. Stiftet: 17. maj 2011. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -13.680 kr., årets resultat -1.784.681 kr., egenkapital 2.901.276 kr., aktiver i alt 3.080.119 kr. Soliditetsgraden på 94,2 % er højere end hos 58 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -1.784.681 kr. er lavere end hos 97 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MOGENS VELLING HOLDING RANDERS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vestergade 26A, 2., 8900 Randers C
- Kommune
- RANDERS
- Stiftet
- 17 May 2011
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- besiddelse af kapitalandele i andre selskaber, formuepleje
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2011-08-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33867069 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 894500LBPCAP2A6ZDB72
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vestergade 26A, 2., 8900 Randers C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-61,5%
▼ 54,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,10
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
94,2%
▼ 4,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-405,2%
▼ 405,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Bruttoresultat | -13.680 | -12.926 | -19.774 | -8.236 | -8.274 |
| Resultat før skat | -1.784.681 | -353.296 | 3.000.127 | 910.082 | -171.278 |
| Årets resultat | -1.784.681 | -353.296 | 2.995.793 | 906.628 | -172.026 |
| Egenkapital | 2.901.276 | 4.820.957 | 6.588.903 | 3.710.110 | 2.917.482 |
| Aktiver i alt | 3.080.119 | 4.874.710 | 6.939.511 | 4.087.482 | 3.169.537 |
| Omsætningsaktiver | 197.596 | 59.680 | 17.087 | 30.184 | 36.298 |
| Kortfristet gæld | 178.843 | 53.753 | 350.608 | 377.372 | 252.055 |
| Gæld i alt | 178.843 | 53.753 | 350.608 | 377.372 | 252.055 |
| Soliditetsgrad | 94.2% | 98.9% | 94.9% | 90.8% | 92% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mogens Velling Siden 17 Mar 2011100% Ejer
Ledelse
1-
Mogens Velling Siden 17 May 2011Direktør
Produktionsenheder
1MOGENS VELLING HOLDING RANDERS ApS
P-nr. 1017048860
Vestergade 26A, 2., 8900 Randers C
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -75.046 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 19.769 DKK | 4.334 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 15.794 DKK | 3.454 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 3.471 DKK | 748 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MOGENS VELLING HOLDING RANDERS ApS (CVR 33867069)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formuepleje, besiddelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.