SAAN HOLDING A/S
CVR 33 88 16 30 · Odense SV · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SAAN HOLDING A/S har CVR-nummer 33881630. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Hvidkærvej 54, 5250 Odense SV. Stiftet: 6. september 2011. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (1. maj 2025 – 30. april 2026): bruttofortjeneste -4.218.206 kr., årets resultat 51.452.052 kr., egenkapital 524.310.974 kr., aktiver i alt 524.426.676 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 51.452.052 kr. er højere end hos 99 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SAAN HOLDING A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Hvidkærvej 54, 5250 Odense SV
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
-
3
2011 2018
- Stiftet
- 6 Sep 2011
- Selskabskapital
- 517.500 DKK
- Formål
- eje anparter/aktier, formueadministration
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør og formanden, en direktør og to bestyrelsesmedlemmer eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-06-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33881630 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300LCTL5YLQ2N3L68
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hvidkærvej 54, 5250 Odense SV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
9,8%
▲ 8,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
517,11
▲ 402,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
489,6%
▲ 489,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | 0 |
| Bruttoresultat | -4.218.206 | -7.367.183 | — | — | 0 |
| Resultat før skat | 50.846.459 | 9.801.136 | 60.953.854 | 15.086.332 | -691.816 |
| Årets resultat | 51.452.052 | 8.726.330 | 57.183.824 | 16.436.585 | -642.616 |
| Egenkapital | 524.310.974 | 508.858.922 | 520.132.592 | 517.948.768 | 516.512.183 |
| Aktiver i alt | 524.426.676 | 509.406.785 | 520.371.015 | 518.163.043 | 521.710.741 |
| Omsætningsaktiver | 59.831.198 | 62.560.056 | 171.643.430 | 175.408.420 | 186.922.700 |
| Kortfristet gæld | 115.702 | 547.863 | 238.423 | 214.275 | 5.198.558 |
| Gæld i alt | 115.702 | 547.863 | 238.423 | 214.275 | 5.198.558 |
| Soliditetsgrad | 100% | 99.9% | 100% | 100% | 99% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 4 | 4 | 4 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
6-
Lidac Holding ApS Siden 1 Nov 202220% Ejer
-
DC & Co ApS Siden 1 Nov 202210% Ejer
-
PDN Invest ApS Siden 1 Nov 202220% Ejer
-
Buoyancy Invest ApS Siden 1 Nov 202210% Ejer
-
Bintang Invest ApS Siden 1 Nov 202220% Ejer
-
DanJas Invest ApS Siden 1 Nov 202210% Ejer
Ledelse
7-
Clas Nylandsted Andersen Siden 30 Sep 2011Bestyrelsesmedlem
-
Lise Daugaard Christensen Siden 18 Jun 2020Bestyrelsesmedlem
-
Peter Daugaard Nielsen Siden 26 Jun 2023Bestyrelsesmedlem
-
Morten Daugaard Nielsen Siden 1 Jul 2020Adm. dir.
-
Lene Lund Wulff Siden 22 Jun 2026Formand
-
Dorthe Lund Kaack Siden 18 Jun 2020Bestyrelsesmedlem
-
Preben Larsen Siden 26 Jun 2023Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1SAAN HOLDING A/S
P-nr. 1017106402
Hvidkærvej 54, 5250 Odense SV
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 9.444.145 DKK | 1.868.605 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -7.103.776 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -584.465 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 29.484.861 DKK | 6.400.514 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -25.637.849 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SAAN HOLDING A/S (CVR 33881630)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formueadministration.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.