M. Ø. LARSEN HOLDING ApS
CVR 34 05 78 69 · Haarby · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
M. Ø. LARSEN HOLDING ApS har CVR-nummer 34057869. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Svinget 8, 5683 Haarby. Stiftet: 25. november 2011. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -8.541 kr., årets resultat 3.659.792 kr., egenkapital 10.895.224 kr., aktiver i alt 11.764.920 kr. Soliditetsgraden på 92,6 % er højere end hos 55 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.659.792 kr. er højere end hos 93 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som M. Ø. LARSEN HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Svinget 8, 5683 Haarby
- Kommune
- ASSENS
- Stiftet
- 25 Nov 2011
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i Haarby Karosseri ApS
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2011-11-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34057869 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Svinget 8, 5683 Haarby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
33,6%
▲ 37,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,74
▼ 1,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
92,6%
▼ 6,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.424,7%
▲ 1.424,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -8.541 | -5.207 | -6.004 | -6.028 | -5.037 |
| Resultat før skat | 3.660.455 | -276.282 | 1.057.261 | 6.631.746 | 111.286 |
| Årets resultat | 3.659.792 | -276.282 | 1.057.261 | 6.635.274 | 113.783 |
| Egenkapital | 10.895.224 | 7.535.432 | 8.961.714 | 9.904.453 | 3.422.680 |
| Aktiver i alt | 11.764.920 | 7.642.660 | 9.351.257 | 11.928.961 | 3.759.221 |
| Omsætningsaktiver | 645.432 | 203.014 | 1.096.960 | 1.706.563 | 145.509 |
| Kortfristet gæld | 869.696 | 107.228 | 389.543 | 2.024.508 | 336.541 |
| Gæld i alt | 869.696 | 107.228 | 389.543 | 2.024.508 | 336.541 |
| Soliditetsgrad | 92.6% | 98.6% | 95.8% | 83% | 91% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Marc Østergaard Larsen Siden 25 Nov 2011100% Ejer
Ledelse
1-
Marc Østergaard Larsen Siden 25 Nov 2011Direktør
Produktionsenheder
1M. Ø. LARSEN HOLDING ApS
P-nr. 1017286931
Svinget 8, 5683 Haarby
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.793.707 DKK | 394.614 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 7.728.041 DKK | 1.700.160 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 604.742 DKK | 133.034 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -9.976 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -8.835 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M. Ø. LARSEN HOLDING ApS (CVR 34057869)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- KOMPLEMENTARSELSKABET CORE GERMAN RESIDENTIAL II ApS København V
- Udviklingsselskabet Enghave Brygge ApS Charlottenlund
- JENS ESKILDSEN OG HUSTRU MARY ANTONIE ESKILDSENS MINDEFOND Give
- T. N. HOLDING A/S Herning
- Fonden af 16. oktober 2018 Nordhavn
- Morthorst Invest ApS Vallensbæk Strand
- JOB2SEA ApS Nørre Alslev
- Anette Lysgaard Fonden Esbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver haarby, karosseri, aps.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.