JB RUSTFRI ApS
CVR 34 48 80 88 · Frederiksværk · Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
JB RUSTFRI ApS har CVR-nummer 34488088. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi (branchekode 254000). Adresse: Undalsvej 6, 3300 Frederiksværk. Stiftet: 24. april 2012. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 962.720 kr., årets resultat -103.388 kr., egenkapital 306.254 kr., aktiver i alt 697.694 kr. Soliditetsgraden på 43,9 % er lavere end hos 52 % af de 206 virksomheder i branchen «Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -103.388 kr. er lavere end hos 89 % af de 206 virksomheder i branchen «Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 48 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som JB RUSTFRI ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi (254000)
- Adresse
- Undalsvej 6, 3300 Frederiksværk
- Kommune
- HALSNÆS
- Antal ansatte
-
1
2012 2018
- Stiftet
- 24 Apr 2012
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- smede- og konstruktionsvirksomhed samt anden virksomhed efter ledelsens vurdering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2012-04-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34488088 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Undalsvej 6, 3300 Frederiksværk
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-33,8%
▼ 63,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,30
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
43,9%
▲ 6,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-184,5%
▼ 184,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
206 virksomheder i «Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 962.720 | 1.866.398 | 1.912.819 | 1.345.911 | 1.220.831 |
| Resultat før skat | -131.787 | 157.228 | 334.794 | 16.009 | -92.663 |
| Årets resultat | -103.388 | 122.332 | 304.012 | 16.009 | -122.336 |
| Egenkapital | 306.254 | 409.643 | 287.310 | -16.702 | -32.711 |
| Aktiver i alt | 697.694 | 1.081.259 | 1.089.478 | 854.587 | 1.066.794 |
| Omsætningsaktiver | 508.093 | 855.107 | 933.442 | 695.991 | 912.794 |
| Kortfristet gæld | 391.440 | 638.938 | 802.168 | 871.289 | 1.099.505 |
| Gæld i alt | 391.440 | 670.464 | 802.168 | 871.289 | 1.099.505 |
| Soliditetsgrad | 43.9% | 37.9% | 26.4% | -2% | -3.1% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 4 | 3 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Hans Bendix Jensen Siden 24 Apr 201250% Ejer
-
Peter Bendix Jensen Siden 24 Apr 201250% Ejer
Ledelse
2-
Hans Bendix Jensen Siden 24 Apr 2012Direktør
-
Peter Bendix Jensen Siden 24 Apr 2012Direktør
Produktionsenheder
1JB RUSTFRI ApS
P-nr. 1017651788
Undalsvej 6, 3300 Frederiksværk
Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi (254000)
👥 1 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)JB Rustfri
Undalsvej 6, 3300 Frederiksværk
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Halsnæs Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 143.319 DKK | 31.526 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -62.438 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -8.706 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JB RUSTFRI ApS (CVR 34488088)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver konstruktionsvirksomhed, smede, pulvermetallurgi.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.