MOOS & SCHULTZ ApS
CVR 34 48 91 57 · Vojens · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MOOS & SCHULTZ ApS har CVR-nummer 34489157. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Høgelundvej 11, 6500 Vojens. Stiftet: 30. april 2012. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -28.810 kr., årets resultat -56.357 kr., egenkapital 185.222 kr., aktiver i alt 366.877 kr. Soliditetsgraden på 50,5 % er højere end hos 63 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -56.357 kr. er lavere end hos 82 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MOOS & SCHULTZ ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Høgelundvej 11, 6500 Vojens
- Kommune
- HADERSLEV
- Antal ansatte
-
2
2013 2018
- Telefon
- 29454178
- pedemoos@hotmail.com
- Stiftet
- 30 Apr 2012
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- af drive virksomhed indenfor byggebranchen
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2012-04-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34489157 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Høgelundvej 11, 6500 Vojens
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-30,4%
▼ 22,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,89
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
50,5%
▼ 8,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-194,7%
▼ 194,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -28.810 | 32.992 | 274.427 | 664.705 | 391.918 |
| Resultat før skat | -72.182 | -17.960 | -123.487 | 243.897 | -79.605 |
| Årets resultat | -56.357 | -19.125 | -96.379 | 189.633 | -65.027 |
| Egenkapital | 185.222 | 241.578 | 260.703 | 357.082 | 167.449 |
| Aktiver i alt | 366.877 | 411.472 | 631.168 | 1.071.889 | 440.639 |
| Omsætningsaktiver | 344.080 | 361.318 | 553.657 | 967.021 | 308.414 |
| Kortfristet gæld | 181.655 | 169.894 | 370.465 | 714.807 | 273.190 |
| Gæld i alt | 181.655 | 169.894 | 370.465 | 714.807 | 273.190 |
| Soliditetsgrad | 50.5% | 58.7% | 41.3% | 33.3% | 38% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jørgen Moos Siden 30 Apr 2012100% Ejer
Ledelse
1-
Jørgen Moos Siden 30 Apr 2012Adm. dir.
Produktionsenheder
2MOOS & SCHULTZ ApS
P-nr. 1017657794
Høgelundvej 11, 6500 Vojens
Murerarbejde (439100)
Fugtservice ApS
P-nr. 1020875654
Skovby Bygade 6, 6500 Vojens
Murerarbejde (439100)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -122.856 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 136.442 DKK | 30.008 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -109.692 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 86.000 DKK | 18.920 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MOOS & SCHULTZ ApS (CVR 34489157)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver byggebranchen, murerarbejde, indenfor.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.