RM HOLDING HORSENS ApS
CVR 34 60 21 15 · Horsens · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
RM HOLDING HORSENS ApS har CVR-nummer 34602115. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Marsalle 17, 8700 Horsens. Stiftet: 26. juni 2012. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -17.211 kr., årets resultat 1.060.460 kr., egenkapital 10.565.012 kr., aktiver i alt 10.981.635 kr. Soliditetsgraden på 96,2 % er højere end hos 63 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.060.460 kr. er højere end hos 83 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som RM HOLDING HORSENS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Marsalle 17, 8700 Horsens
- Kommune
- HORSENS
- Stiftet
- 26 Jun 2012
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- enten direkte eller gennem andre selskaber at drive handel og investering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2012-06-26
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34602115 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Marsalle 17, 8700 Horsens
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
10,0%
▼ 4,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
19,97
▲ 2,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,2%
▲ 0,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-23,4%
▼ 23,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -17.211 | -14.679 | -20.750 | -14.389 | -7.120 |
| Resultat før skat | 1.137.988 | 1.606.463 | 1.235.754 | 1.014.054 | 1.973.253 |
| Årets resultat | 1.060.460 | 1.383.845 | 1.174.044 | 1.011.216 | 1.968.633 |
| Egenkapital | 10.565.012 | 9.572.052 | 11.188.206 | 10.131.962 | 9.235.146 |
| Aktiver i alt | 10.981.635 | 9.988.514 | 11.596.499 | 10.493.465 | 9.893.200 |
| Omsætningsaktiver | 8.322.001 | 7.114.299 | 9.326.550 | 8.177.622 | 6.596.188 |
| Kortfristet gæld | 416.623 | 416.462 | 408.293 | 361.503 | 658.054 |
| Gæld i alt | 416.623 | 416.462 | 408.293 | 361.503 | 658.054 |
| Soliditetsgrad | 96.2% | 95.8% | 96.5% | 96.6% | 93.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Henrik Thukær Ingersvang Petersen Siden 26 Jun 2012100% Ejer
Ledelse
1-
Henrik Thukær Ingersvang Petersen Siden 26 Jun 2012Direktør
Produktionsenheder
1RM HOLDING HORSENS ApS
P-nr. 1017764132
Marsalle 17, 8700 Horsens
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.835.835 DKK | 403.876 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.458.745 DKK | 320.914 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.325.377 DKK | 291.566 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.532.369 DKK | 557.106 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.482.680 DKK | 326.172 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RM HOLDING HORSENS ApS (CVR 34602115)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- DANSK BYPLANLABORATORIUM. FOND TIL BYPLANLÆGNINGENS FREMME København K
- filial af FIRSTAID-REDLIV LTD Slagelse
- CENTERFORENINGEN HERNINGCENTRET Herning
- CENTERFORENINGEN ISHØJ BYCENTER Ishøj
- AOL Education ApS Søborg
- Anette Lysgaard Fonden Esbjerg
- AKF HOLDING A/S København NV
- Slowburn Brewing Co-op A.M.B.A. Albertslund
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver gennem.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.