ARLA FONDEN
CVR 34 73 72 15 · Viby J · Anden undervisning i.a.n. · Erhvervsdrivende fond · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ARLA FONDEN har CVR-nummer 34737215. Virksomhedsform: Erhvervsdrivende fond. Branche: Anden undervisning i.a.n. (branchekode 855900). Adresse: Sønderhøj 46, 8260 Viby J. Stiftet: 5. november 2012. Status: aktiv. Antal ansatte: 13. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 12.380.000 kr., bruttofortjeneste 13.700.000 kr., årets resultat 6.424.000 kr., egenkapital 15.002.000 kr., aktiver i alt 19.575.000 kr. Soliditetsgraden på 76,6 % er højere end hos 74 % af de 1.113 virksomheder i branchen «Anden undervisning i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 6.424.000 kr. er højere end hos 100 % af de 1.113 virksomheder i branchen «Anden undervisning i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen faldt 3 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ARLA FONDEN? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden undervisning i.a.n. (855900)
- Adresse
- Sønderhøj 46, 8260 Viby J
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
13
2014 2018
- Stiftet
- 5 Nov 2012
- Selskabskapital
- 300.000 DKK
- Formål
- Fondens formål er gennem aktiviteter, der har mad, madkultur og fysisk aktiviteter som gennemgående elementer, at inspirere børn og unge, herunder også socialt udsatte børn og unge, til at forandre deres daglige madvaner og vise dem vejen til en mere bevidst madkultur og aktiv livsstil i hverdagen. Fonden vil gennem aktiviteter, eksempelvis i naturen, give dem unikke oplevelser med sunde fødevarer, naturlige råvarer, madlavning, fysisk aktivitet og læring. Fondens mål er at bidrage til, at børn og unge får mere viden om madkultur/maddannelse, som kan føre til en sundere og bedre livsstil
- Tegningsregel
- Fonden tegnes af direktøren og af formanden for bestyrelsen i forening eller af bestyrelsens formand i forening med et andet bestyrelsesmedlem.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2012-11-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34737215 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sønderhøj 46, 8260 Viby J
📍 Hovedadresse · 🏭 3 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: arlafonden.dk Hjemmeside https://arlafonden.dk
- https://www.facebook.com/arlafonden/ Sociale medier
- https://www.instagram.com/arla_fonden/ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (19. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
51,9%
▼ 0,3 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
42,8%
▼ 2,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Soliditetsgrad
76,6%
▼ 2,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-3,8%
▼ 3,8 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
-3,2%
▼ 3,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1113 virksomheder i «Anden undervisning i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 12.380.000 | 12.785.000 | 12.510.000 | — | — |
| Bruttoresultat | 13.700.000 | 13.603.000 | 11.135.000 | — | — |
| Resultat før skat | 6.449.000 | 6.966.000 | 5.115.000 | 6.076.000 | 7.085.000 |
| Årets resultat | 6.424.000 | 6.680.000 | 5.034.000 | 5.905.000 | 6.701.000 |
| Egenkapital | 15.002.000 | 14.677.000 | 13.457.000 | 12.994.000 | 12.183.000 |
| Aktiver i alt | 19.575.000 | 18.538.000 | 18.014.000 | 16.643.000 | 16.142.000 |
| Omsætningsaktiver | — | — | — | — | — |
| Kortfristet gæld | — | — | — | — | — |
| Gæld i alt | 1.812.000 | 1.125.000 | 2.107.000 | 1.280.000 | 1.762.000 |
| Soliditetsgrad | 76.6% | 79.2% | 74.7% | 78.1% | 75.5% |
| Ansatte (gns.) | 13 | 14 | 14 | 14 | 16 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Ledelse
9-
Jan Thorgaard Henriksen Siden 29 Aug 2018Bestyrelsesmedlem
-
Christine Julia Lahme Forsby Siden 25 Nov 2022Bestyrelsesmedlem
-
Ann-Camilla Kjæmpe Siden 12 Sep 2023Bestyrelsesmedlem
-
Peter Allan Albæk Siden 25 Nov 2022Næstformand
-
Maja Møller Sørensen Siden 5 Nov 2012Bestyrelsesmedlem
-
Sanne Liljestjerne Vinther Siden 5 Nov 2012Direktør
-
Christina Bilde Siden 25 Nov 2019Bestyrelsesmedlem
-
Henrik Lilballe Hansen Siden 10 May 2023Formand
-
Sandra Irene Jørgensen Siden 26 Feb 2024Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
3MADlejr
P-nr. 1018067249
Helnæs Byvej 63, 5631 Ebberup
Anden undervisning i.a.n. (855900)
👥 6 ansatte
Arla Fonden, Administration
P-nr. 1023073583
Sønderhøj 46, 8260 Viby J
Anden undervisning i.a.n. (855900)
👥 8 ansatte
MADlejr Højer
P-nr. 1025069982
Torvet 1, 6280 Højer
Anden undervisning i.a.n. (855900)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ARLA FONDEN (CVR 34737215)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver madvaner, gennemgående, maddannelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.