SACON IT ApS
CVR 34 80 41 17 · København Ø · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SACON IT ApS har CVR-nummer 34804117. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Blegdamsvej 114A, 4., 2100 København Ø. Stiftet: 19. november 2012. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -6.348 kr., årets resultat 147.637 kr., egenkapital 546.060 kr., aktiver i alt 649.106 kr. Soliditetsgraden på 84,1 % er lavere end hos 56 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 147.637 kr. er højere end hos 60 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SACON IT ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Blegdamsvej 114A, 4., 2100 København Ø
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 19 Nov 2012
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- være holding selskab for diverse IT aktiviteter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af Steen Skovgaard
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2012-11-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34804117 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 636700XH12XAYFYMR711
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Blegdamsvej 114A, 4., 2100 København Ø
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
27,0%
▲ 19,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,61
▼ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
84,1%
▲ 1,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
300,2%
▲ 300,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -6.348 | -6.188 | -6.250 | -6.250 | -6.250 |
| Resultat før skat | 147.637 | 36.888 | 95.117 | 118.139 | 135.185 |
| Årets resultat | 147.637 | 36.888 | 95.117 | 118.139 | 135.185 |
| Egenkapital | 546.060 | 465.923 | 429.035 | 333.918 | 215.779 |
| Aktiver i alt | 649.106 | 563.969 | 522.500 | 419.714 | 292.506 |
| Omsætningsaktiver | 268.858 | 326.539 | 0 | 400 | 400 |
| Kortfristet gæld | 103.046 | 98.046 | 93.465 | 85.796 | 76.727 |
| Gæld i alt | 103.046 | 98.046 | 93.465 | 85.796 | 76.727 |
| Soliditetsgrad | 84.1% | 82.6% | 82.1% | 79.6% | 73.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Steen Skovgaard-Andersen Siden 19 Nov 2012100% Ejer
Ledelse
2-
Steen Skovgaard-Andersen Siden 19 Nov 2012Formand
-
Steen Skovgaard-Andersen Siden 19 Nov 2012Adm. dir.
Produktionsenheder
1SACON IT ApS
P-nr. 1018096885
Blegdamsvej 114A, 4., 2100 København Ø
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -3.042 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -8.069 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -9.069 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -9.150 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -8.368 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SACON IT ApS (CVR 34804117)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver selskab, holding.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.