P. RANTZAU HOLDING ApS
CVR 34 87 70 68 · Væggerløse · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
P. RANTZAU HOLDING ApS har CVR-nummer 34877068. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Agermånevej 1, 4873 Væggerløse. Stiftet: 1. december 2012. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -12.582 kr., årets resultat 253.396 kr., egenkapital 2.784.469 kr., aktiver i alt 5.358.985 kr. Soliditetsgraden på 52,0 % er lavere end hos 74 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 253.396 kr. er højere end hos 66 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som P. RANTZAU HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Agermånevej 1, 4873 Væggerløse
- Kommune
- GULDBORGSUND
- Stiftet
- 1 Dec 2012
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- virke som holdingselskab herunder eje kapitalinteresser i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af Direktør Per Rantzau
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2012-12-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34877068 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300NVX0RKJGDLEB29
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Agermånevej 1, 4873 Væggerløse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
9,1%
▲ 5,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,25
▲ 1,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
52,0%
▲ 2,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
164,6%
▲ 164,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -12.582 | -4.438 | -6.884 | -3.462 | -7.767 |
| Resultat før skat | 258.538 | 128.152 | 341.468 | 188.442 | 196.268 |
| Årets resultat | 253.396 | 95.774 | 314.112 | 220.970 | 174.124 |
| Egenkapital | 2.784.469 | 2.531.072 | 2.435.299 | 2.235.586 | 2.014.616 |
| Aktiver i alt | 5.358.985 | 5.141.891 | 5.037.294 | 4.865.001 | 4.642.821 |
| Omsætningsaktiver | 3.212.043 | 63.597 | 55.590 | 55.101 | 2.613.167 |
| Kortfristet gæld | 2.574.516 | 2.610.819 | 2.601.995 | 2.629.415 | 2.628.205 |
| Gæld i alt | 2.574.516 | 2.610.819 | 2.601.995 | 2.629.415 | 2.628.205 |
| Soliditetsgrad | 52% | 49.2% | 48.3% | 46% | 43.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Per Tvede Rantzau Siden 1 Dec 2012100% Ejer
Ledelse
1-
Per Tvede Rantzau Siden 1 Dec 2012Direktør
Produktionsenheder
1P. RANTZAU HOLDING ApS
P-nr. 1018101994
Agermånevej 1, 4873 Væggerløse
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 56.963 DKK | 12.518 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 361.166 DKK | 79.442 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 110.057 DKK | 24.200 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 229.972 DKK | 50.578 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 647.664 DKK | 142.472 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: P. RANTZAU HOLDING ApS (CVR 34877068)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Gribskov Erhverv og Turisme FMBA Gilleleje
- A.P. MØLLER OG HUSTRU CHASTINE MC-KINNEY MØLLERS FOND TIL ALMENE FORMAAL København K
- Veteranfonden Charlottenlund
- New Deal Invest ApS Højbjerg
- Lindberg Juel Invest ApS Aalborg
- ArthaScope Holding A/S Hellerup
- KATJA VILTOFT HOLDING ApS Frederiksberg
- VOGENSEN INVEST ApS Kolding
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalinteresser, virke.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.