MOST HOLDING ApS
CVR 34 89 06 17 · Svendborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MOST HOLDING ApS har CVR-nummer 34890617. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Heldagervej 12, 5700 Svendborg. Stiftet: 17. december 2012. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 635.856 kr., årets resultat 452.543 kr., egenkapital 5.244.119 kr., aktiver i alt 5.439.779 kr. Soliditetsgraden på 96,4 % er højere end hos 64 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 452.543 kr. er højere end hos 73 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 11 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MOST HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Heldagervej 12, 5700 Svendborg
- Kommune
- SVENDBORG
- Stiftet
- 17 Dec 2012
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab for TH Plovtech ApS og anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2014-01-17
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34890617 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Heldagervej 12, 5700 Svendborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,6%
▼ 3,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
11,15
▼ 8,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,4%
▼ 1,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-25,6%
▼ 25,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 635.856 | 718.274 | 767.325 | 365.118 | 872.459 |
| Resultat før skat | 539.724 | 647.532 | 677.123 | 231.143 | 743.192 |
| Årets resultat | 452.543 | 608.320 | 641.809 | 205.390 | 733.546 |
| Egenkapital | 5.244.119 | 4.926.576 | 4.440.256 | 3.916.247 | 3.825.257 |
| Aktiver i alt | 5.439.779 | 5.009.796 | 4.563.534 | 3.947.122 | 3.947.707 |
| Omsætningsaktiver | 2.182.451 | 1.654.352 | 1.179.200 | — | — |
| Kortfristet gæld | 195.660 | 83.220 | 123.278 | 30.875 | 122.450 |
| Gæld i alt | 195.660 | 83.220 | 123.278 | 30.875 | 122.450 |
| Soliditetsgrad | 96.4% | 98.3% | 97.3% | 99.2% | 96.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Troels Most Henneberg Siden 17 Dec 2012100% Ejer
Ledelse
1-
Troels Most Henneberg Siden 17 Dec 2012Direktør
Produktionsenheder
1MOST HOLDING ApS
P-nr. 1018145584
Heldagervej 12, 5700 Svendborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 792.241 DKK | 174.284 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 554.609 DKK | 122.012 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 393.284 DKK | 86.504 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 622.174 DKK | 136.862 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.399.729 DKK | 307.934 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MOST HOLDING ApS (CVR 34890617)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- KOMPLEMENTARSELSKABET CORE GERMAN RESIDENTIAL II ApS København V
- Udviklingsselskabet Enghave Brygge ApS Charlottenlund
- JENS ESKILDSEN OG HUSTRU MARY ANTONIE ESKILDSENS MINDEFOND Give
- T. N. HOLDING A/S Herning
- Fonden af 16. oktober 2018 Nordhavn
- Morthorst Invest ApS Vallensbæk Strand
- JOB2SEA ApS Nørre Alslev
- Anette Lysgaard Fonden Esbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver plovtech, aps.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.