VELO PAVE ApS
CVR 35 03 15 37 · Farum · Detailhandel med cykler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
VELO PAVE ApS har CVR-nummer 35031537. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med cykler (branchekode 476320). Adresse: Rugmarken 9B, 3520 Farum. Stiftet: 24. januar 2013. Status: aktiv. Antal ansatte: 4. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.154.197 kr., årets resultat -436.064 kr., egenkapital -896.466 kr., aktiver i alt 6.006.358 kr. Soliditetsgraden på -14,9 % er lavere end hos 82 % af de 328 virksomheder i branchen «Detailhandel med cykler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -436.064 kr. er lavere end hos 94 % af de 328 virksomheder i branchen «Detailhandel med cykler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 8 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som VELO PAVE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med cykler (476320)
- Adresse
- Rugmarken 9B, 3520 Farum
- Kommune
- FURESØ
- Antal ansatte
-
4
2013 2018
- Telefon
- 22819426
- info@velopave.dk
- Hjemmeside
- www.velopave.dk
- Stiftet
- 24 Jan 2013
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- salg og reparation af cykler
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2014-04-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35031537 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rugmarken 9B, 3520 Farum
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,82
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-14,9%
▼ 7,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
9,9%
▲ 9,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
328 virksomheder i «Detailhandel med cykler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.154.197 | 1.069.036 | 1.035.995 | 1.161.389 | 1.409.969 |
| Resultat før skat | -558.210 | -618.174 | -562.766 | -249.019 | 56.947 |
| Årets resultat | -436.064 | -483.967 | -453.499 | -194.060 | 41.965 |
| Egenkapital | -896.466 | -460.402 | 23.565 | 477.064 | 671.125 |
| Aktiver i alt | 6.006.358 | 5.854.550 | 5.461.774 | 5.578.556 | 4.684.840 |
| Omsætningsaktiver | 5.684.278 | 5.440.327 | 4.955.409 | 4.994.317 | 4.626.257 |
| Kortfristet gæld | 6.902.824 | 6.314.952 | 5.438.209 | 3.580.286 | 4.013.715 |
| Gæld i alt | 6.006.358 | 6.314.952 | 5.438.209 | 5.101.492 | 4.013.715 |
| Soliditetsgrad | -14.9% | -7.9% | 0.4% | 8.6% | 14.3% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Carsten Just Petersen Siden 24 Jan 201350% Ejer
-
PETER LYAGER HOLDING ApS Siden 19 Mar 201950% Ejer
Ledelse
1-
Carsten Just Petersen Siden 24 Jan 2013Direktør
Produktionsenheder
1VELO PAVE ApS
P-nr. 1018224662
Rugmarken 9B, 3520 Farum
Detailhandel med cykler (476320)
👥 4 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -609.785 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -496.888 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -316.665 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 68.150 DKK | 14.982 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 276.986 DKK | 60.918 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: VELO PAVE ApS (CVR 35031537)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver cykler, reparation.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.