TAMBOURHINOCEROS ApS
CVR 35 39 97 12 · København V · Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TAMBOURHINOCEROS ApS har CVR-nummer 35399712. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik (branchekode 592000). Adresse: Gasværksvej 8B, st., 1656 København V. Stiftet: 30. juni 2013. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.987.004 kr., årets resultat 237.166 kr., egenkapital 2.838.831 kr., aktiver i alt 3.191.230 kr. Soliditetsgraden på 89,0 % er højere end hos 82 % af de 442 virksomheder i branchen «Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 237.166 kr. er højere end hos 80 % af de 442 virksomheder i branchen «Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 22 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TAMBOURHINOCEROS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik (592000)
- Adresse
- Gasværksvej 8B, st., 1656 København V
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
2
2014 2018
- finance@tambourhinoceros.net
- Hjemmeside
- tambourhinoceros.net
- Stiftet
- 30 Jun 2013
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- indspilning af lydoptagelser, udgivelse af musik og udgivelse af bøger, investering samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af de to direktører
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-10-16
- Sekundære brancher
- Udgivelse af bøger (581100)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35399712 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gasværksvej 8B, st., 1656 København V
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: tambourhinoceros.net Hjemmeside oplyst til CVR https://tambourhinoceros.net
- https://instagram.com/tambourhinoceros Sociale medier
- https://www.tiktok.com/@tambourhinoceros Sociale medier
- https://www.youtube.com/tambourhinoceros/?sub_confirmation=1 Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (17. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,4%
▼ 5,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
9,77
▲ 4,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
89,0%
▲ 7,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-36,2%
▼ 36,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
442 virksomheder i «Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.987.004 | 2.562.204 | 2.972.984 | 2.936.899 | 2.322.053 |
| Resultat før skat | 309.101 | 480.395 | 618.044 | 644.534 | 765.239 |
| Årets resultat | 237.166 | 371.635 | 474.419 | 498.736 | 594.057 |
| Egenkapital | 2.838.831 | 2.611.665 | 2.250.031 | 1.805.611 | 1.306.876 |
| Aktiver i alt | 3.191.230 | 3.183.832 | 2.588.204 | 2.165.717 | 1.947.794 |
| Omsætningsaktiver | 3.126.536 | 3.117.673 | 2.577.645 | 2.149.628 | 1.925.963 |
| Kortfristet gæld | 319.873 | 539.641 | 314.236 | 360.106 | 640.918 |
| Gæld i alt | 3.191.230 | 572.167 | 338.173 | 360.106 | 640.918 |
| Soliditetsgrad | 89% | 82% | 86.9% | 83.4% | 67.1% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 3 | 4 | 4 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Écart Holding ApS Siden 14 Mar 202250% Ejer
-
Komisega Holding ApS Siden 14 Mar 202250% Ejer
Ledelse
2-
Kristoffer Rom Hansen Siden 30 Jun 2013Direktør
-
Tue Kjerstein Kristensen Siden 30 Jun 2013Direktør
Produktionsenheder
1TAMBOURHINOCEROS ApS
P-nr. 1018628828
Gasværksvej 8B, st., 1656 København V
Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik (592000)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 498.228 DKK | 109.604 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 656.259 DKK | 144.364 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 656.132 DKK | 144.342 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 788.618 DKK | 173.492 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 183.859 DKK | 40.436 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: TAMBOURHINOCEROS ApS (CVR 35399712)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver indspilning, bøger, lydoptagelser.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.