KONGLOMERATET MSA HOLDING ApS
CVR 35 81 20 32 · Brande · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
KONGLOMERATET MSA HOLDING ApS har CVR-nummer 35812032. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Nordlundvej 107, 7330 Brande. Stiftet: 24. marts 2014. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 40.671 kr., årets resultat 711.034 kr., egenkapital 8.794.532 kr., aktiver i alt 8.901.936 kr. Soliditetsgraden på 98,8 % er højere end hos 75 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 711.034 kr. er højere end hos 78 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 31 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som KONGLOMERATET MSA HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Nordlundvej 107, 7330 Brande
- Kommune
- IKAST-BRANDE
- Telefon
- 28932393
- morten@msawind.com
- Stiftet
- 24 Mar 2014
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre virksomheder
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen i forening
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2015-05-28
- Binavne
- KONGLOMERATET HOLDING ApS KONGLOMERATET MSA ApS
- Sekundære brancher
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35812032 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nordlundvej 107, 7330 Brande
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,1%
▲ 15,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
17,05
▲ 11,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,8%
▲ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
219,3%
▲ 219,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 40.671 | 30.965 | -86.084 | -82.585 | -28.333 |
| Resultat før skat | 724.190 | -591.205 | 2.616.123 | 1.834.403 | 1.540.857 |
| Årets resultat | 711.034 | -595.803 | 2.572.497 | 1.880.097 | 1.543.343 |
| Egenkapital | 8.794.532 | 8.144.498 | 8.799.201 | 6.283.904 | 4.460.307 |
| Aktiver i alt | 8.901.936 | 8.315.004 | 8.918.622 | 10.965.347 | 9.433.603 |
| Omsætningsaktiver | 1.830.721 | 1.002.691 | 978.711 | 2.897.837 | 1.261.692 |
| Kortfristet gæld | 107.404 | 170.506 | 119.421 | 148.534 | 306.437 |
| Gæld i alt | 107.404 | 170.506 | 119.421 | 4.681.443 | 4.973.296 |
| Soliditetsgrad | 98.8% | 97.9% | 98.7% | 57.3% | 47.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Sanggaard Andersen Siden 24 Mar 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Sanggaard Andersen Siden 24 Mar 2014Direktør
Produktionsenheder
1KONGLOMERATET MSA HOLDING ApS
P-nr. 1019249820
Nordlundvej 107, 7330 Brande
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 306.194 DKK | 67.342 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -666.550 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 7.164.218 DKK | 1.576.124 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 3.986.904 DKK | 877.118 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 453.019 DKK | 99.660 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KONGLOMERATET MSA HOLDING ApS (CVR 35812032)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.