MACR HOLDING ApS
CVR 35 82 83 46 · Storvorde · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MACR HOLDING ApS har CVR-nummer 35828346. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Thorsbrovej 15, 9280 Storvorde. Stiftet: 10. april 2014. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat -656.398 kr., egenkapital 11.442.747 kr., aktiver i alt 11.755.606 kr. Soliditetsgraden på 97,3 % er højere end hos 67 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -656.398 kr. er lavere end hos 95 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MACR HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Thorsbrovej 15, 9280 Storvorde
- Kommune
- AALBORG
- Telefon
- 23262177
- Stiftet
- 10 Apr 2014
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- besidde kapitalandele i Logic Shipping & Trading ApS samt investering og formuepleje
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2014-04-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35828346 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 894500LPEZD0PA4A6K89
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Thorsbrovej 15, 9280 Storvorde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-5,7%
▼ 15,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
11,61
▲ 4,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,3%
▲ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-155,9%
▼ 155,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -603.257 | 1.239.326 | 1.508.446 | 5.653.741 | 2.602.287 |
| Årets resultat | -656.398 | 1.175.284 | 1.499.612 | 5.651.175 | 2.602.763 |
| Egenkapital | 11.442.747 | 12.292.338 | 11.239.054 | 9.798.341 | 4.204.367 |
| Aktiver i alt | 11.755.606 | 12.756.159 | 11.574.847 | 12.213.638 | 5.215.869 |
| Omsætningsaktiver | 3.632.076 | 3.257.881 | 2.691.700 | — | — |
| Kortfristet gæld | 312.859 | 463.821 | 335.793 | 2.415.297 | 1.011.502 |
| Gæld i alt | 312.859 | 463.821 | 335.793 | 2.415.297 | 1.011.502 |
| Soliditetsgrad | 97.3% | 96.4% | 97.1% | 80.2% | 80.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Claus Reventlow-Mourier Siden 10 Apr 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Claus Reventlow-Mourier Siden 10 Apr 2014Direktør
Produktionsenheder
1MACR HOLDING ApS
P-nr. 1019300044
Thorsbrovej 15, 9280 Storvorde
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.915.085 DKK | 421.300 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.730.053 DKK | 380.600 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 7.363.729 DKK | 1.620.014 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 3.409.231 DKK | 750.024 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -1.857 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MACR HOLDING ApS (CVR 35828346)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver logic, trading, shipping.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.