MJ HOLDING 2014 ApS
CVR 36 19 81 41 · Taastrup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MJ HOLDING 2014 ApS har CVR-nummer 36198141. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Bondehøjvej 4A, 2630 Taastrup. Stiftet: 18. september 2014. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -12.189 kr., årets resultat 546.959 kr., egenkapital 3.325.568 kr., aktiver i alt 3.456.568 kr. Soliditetsgraden på 96,2 % er højere end hos 63 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 546.959 kr. er højere end hos 75 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MJ HOLDING 2014 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Bondehøjvej 4A, 2630 Taastrup
- Kommune
- Høje-Taastrup
- Telefon
- 24808956
- mj@konkretaps.dk
- Stiftet
- 18 Sep 2014
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- investering, herunder at virke som holdingselskab
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2014-09-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36198141 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300PPIYFCS4I7LM39
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bondehøjvej 4A, 2630 Taastrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
16,4%
▲ 1,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
26,00
▼ 10,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,2%
▼ 1,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
25,0%
▲ 25,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -12.189 | -13.147 | -12.305 | -11.878 | -11.978 |
| Resultat før skat | 553.669 | 433.550 | 316.576 | 148.943 | 162.686 |
| Årets resultat | 546.959 | 437.532 | 357.210 | 206.275 | 177.316 |
| Egenkapital | 3.325.568 | 2.978.609 | 2.651.877 | 2.401.667 | 2.305.392 |
| Aktiver i alt | 3.456.568 | 3.061.621 | 2.690.992 | 2.411.314 | 2.314.142 |
| Omsætningsaktiver | 3.405.568 | 3.010.621 | 2.639.992 | 2.360.314 | 2.263.142 |
| Kortfristet gæld | 131.000 | 83.012 | 39.115 | 9.647 | 8.750 |
| Gæld i alt | 131.000 | 83.012 | 39.115 | 9.647 | 8.750 |
| Soliditetsgrad | 96.2% | 97.3% | 98.5% | 99.6% | 99.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Michael Jensen Siden 18 Sep 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Michael Jensen Siden 18 Sep 2014Direktør
Produktionsenheder
1MJ HOLDING 2014 ApS
P-nr. 1019719711
Bondehøjvej 4A, 2630 Taastrup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 577.645 DKK | 127.072 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 468.956 DKK | 103.158 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 270.171 DKK | 59.422 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 231.355 DKK | 50.886 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.173.727 DKK | 258.214 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MJ HOLDING 2014 ApS (CVR 36198141)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Gribskov Erhverv og Turisme FMBA Gilleleje
- A.P. MØLLER OG HUSTRU CHASTINE MC-KINNEY MØLLERS FOND TIL ALMENE FORMAAL København K
- Veteranfonden Charlottenlund
- Fonden Varefakta Glostrup
- OLE HASLUNDS KUNSTNERFOND København K
- CORTSEN HOLDING ApS Aarhus C
- Hobbes Holding ApS København S
- NOVI A/S Aalborg Øst
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver virke.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.