XyloGen Holding ApS
CVR 36 42 71 24 · Ringsted · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
XyloGen Holding ApS har CVR-nummer 36427124. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sct Hansgade 6, 1., 4100 Ringsted. Stiftet: 5. november 2014. Status: ophørt 5. oktober 2026. Seneste årsrapport (regnskabsår 2024): bruttofortjeneste -4.687 kr., årets resultat -33.160 kr., egenkapital -90.716 kr., aktiver i alt 77 kr. Soliditetsgraden på -117.813,0 % er lavere end hos 100 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -33.160 kr. er lavere end hos 82 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som XyloGen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sct Hansgade 6, 1., 4100 Ringsted
- Kommune
- RINGSTED
- Stiftet
- 5 Nov 2014
- Ophørt
- 5 Oct 2026
- Sekundære brancher
- Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events (773990)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36427124 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sct Hansgade 6, 1., 4100 Ringsted
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,00
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-117.813,0%
▼ 117.631,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
38,5%
▲ 38,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -4.687 | -44.410 | 26.105 | 28.400 | 875 |
| Resultat før skat | -33.160 | -53.902 | 5.435 | 18.786 | -21.625 |
| Årets resultat | -33.160 | -53.902 | 5.435 | 18.786 | -21.625 |
| Egenkapital | -90.716 | -57.556 | -3.654 | -9.089 | -27.875 |
| Aktiver i alt | 77 | 31.694 | 71.270 | 64.814 | 89.375 |
| Omsætningsaktiver | 77 | 3.217 | 33.301 | 6.860 | 21.875 |
| Kortfristet gæld | 90.793 | 89.250 | 74.924 | 73.903 | 117.250 |
| Gæld i alt | 90.793 | 89.250 | 74.924 | 73.903 | 117.250 |
| Soliditetsgrad | -117813% | -181.6% | -5.1% | -14% | -31.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -429.291 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -249.112 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: XyloGen Holding ApS (CVR 36427124)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
20 Oct 2026UNDERTVANGSOPLØSNING → TVANGSOPLØST
-
Status ændret
21 Aug 2026NORMAL → UNDERTVANGSOPLØSNING
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bortset, materielle, materiel.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms