PERFORMANCE SOCKS ApS
CVR 36 46 04 82 · Herning · Engroshandel med beklædning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PERFORMANCE SOCKS ApS har CVR-nummer 36460482. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med beklædning (branchekode 464210). Adresse: Gilmosevænget 3, 7400 Herning. Stiftet: 12. december 2014. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -331.461 kr., årets resultat -262.932 kr., egenkapital 506.953 kr., aktiver i alt 729.837 kr. Soliditetsgraden på 69,5 % er højere end hos 75 % af de 745 virksomheder i branchen «Engroshandel med beklædning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -262.932 kr. er lavere end hos 82 % af de 745 virksomheder i branchen «Engroshandel med beklædning», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PERFORMANCE SOCKS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med beklædning (464210)
- Adresse
- Gilmosevænget 3, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Telefon
- 20239844
- ulrik@performancesocks.dk
- Stiftet
- 12 Dec 2014
- Selskabskapital
- 51.000 DKK
- Formål
- handel og andre hermed beslægtede aktiviteter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør sammen med bestyrelsesformanden, eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-10-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36460482 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gilmosevænget 3, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-51,9%
▼ 67,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,27
▼ 3,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
69,5%
▼ 16,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-282,3%
▼ 282,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
745 virksomheder i «Engroshandel med beklædning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -331.461 | 176.777 | -21.068 | -89.851 | 364.211 |
| Resultat før skat | -337.275 | 184.950 | -26.491 | -101.302 | 359.009 |
| Årets resultat | -262.932 | 144.265 | -20.678 | -79.124 | 280.029 |
| Egenkapital | 506.953 | 949.885 | 805.620 | 826.298 | 905.422 |
| Aktiver i alt | 729.837 | 1.110.613 | 1.351.312 | 907.235 | 1.108.335 |
| Omsætningsaktiver | 729.837 | 1.110.613 | 1.351.312 | 907.235 | 1.108.335 |
| Kortfristet gæld | 222.884 | 160.728 | 545.692 | 80.937 | 202.913 |
| Gæld i alt | 222.884 | 160.728 | 545.692 | 80.937 | 202.913 |
| Soliditetsgrad | 69.5% | 85.5% | 59.6% | 91.1% | 81.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
UP HOLDING HERNING ApS Siden 1 Apr 202550% Ejer
-
SØREN STIG HOLDING ApS Siden 1 Apr 202550% Ejer
Ledelse
3-
Ulrik Fusager Pallishøj Siden 1 Apr 2025Direktør
-
Ulrik Fusager Pallishøj Siden 11 Oct 2019Formand
-
Søren Stig Mørup Siden 11 Oct 2019Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1PERFORMANCE SOCKS ApS
P-nr. 1019977621
Gilmosevænget 3, 7400 Herning
Engroshandel med beklædning (464210)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 57.772 DKK | 12.694 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -26.421 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -100.809 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 359.009 DKK | 78.980 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 412.596 DKK | 90.750 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PERFORMANCE SOCKS ApS (CVR 36460482)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver beklædning, beslægtede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.