VIN-IT ApS
CVR 36 47 75 98 · Herning · Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
VIN-IT ApS har CVR-nummer 36477598. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr (branchekode 474000). Adresse: Rosmosevej 7, 7400 Herning. Stiftet: 5. januar 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 206.079 kr., årets resultat 33.989 kr., egenkapital 329.747 kr., aktiver i alt 4.867.806 kr. Soliditetsgraden på 6,8 % er lavere end hos 74 % af de 446 virksomheder i branchen «Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 33.989 kr. er højere end hos 51 % af de 446 virksomheder i branchen «Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 14 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som VIN-IT ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr (474000)
- Adresse
- Rosmosevej 7, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
1
2015 2018
- Stiftet
- 5 Jan 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- salg af it-udstyr og it-ydelser, salg af juletræer og pyntegrønt, salg af vine, at eje fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-02-27
- Binavne
- Bjerggaard Pyntegrønt ApS
- Sekundære brancher
- Detailhandel med drikkevarer (472500) Dyrkning af andre flerårige afgrøder (012900)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36477598 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rosmosevej 7, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
10,3%
▲ 17,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,27
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
6,8%
▲ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
261,1%
▲ 261,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
446 virksomheder i «Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 206.079 | 180.832 | 350.395 | -155.408 | -105.116 |
| Resultat før skat | 46.446 | -24.596 | 149.292 | 123.931 | -230.826 |
| Årets resultat | 33.989 | -21.098 | 115.661 | 96.283 | -180.817 |
| Egenkapital | 329.747 | 295.758 | 316.856 | 201.195 | -44.385 |
| Aktiver i alt | 4.867.806 | 4.701.479 | 4.988.157 | 4.688.748 | 5.192.580 |
| Omsætningsaktiver | 1.225.523 | 1.191.868 | 1.333.021 | 972.931 | 1.415.382 |
| Kortfristet gæld | 4.530.134 | 4.387.307 | 2.984.702 | 2.732.821 | 3.033.766 |
| Gæld i alt | 4.530.134 | 4.387.307 | 4.632.119 | 4.435.450 | 5.236.965 |
| Soliditetsgrad | 6.8% | 6.3% | 6.4% | 4.3% | -0.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Søren Sten Mouridsen Siden 18 Sep 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Sten Mouridsen Siden 5 Jan 2015Direktør
Produktionsenheder
1VIN-IT ApS
P-nr. 1020022414
Rosmosevej 7, 7400 Herning
Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr (474000)
👥 1 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 78.506 DKK | 17.270 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 211.655 DKK | 46.552 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -19.498 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: VIN-IT ApS (CVR 36477598)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver pyntegrønt, vine, juletræer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.