Factus Holding ApS
CVR 36 90 19 42 · Herlev · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Factus Holding ApS har CVR-nummer 36901942. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Rørløkken 62, 2730 Herlev. Stiftet: 22. maj 2015. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -12.050 kr., årets resultat 110.865 kr., egenkapital 186.409 kr., aktiver i alt 366.136 kr. Soliditetsgraden på 50,9 % er lavere end hos 74 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 110.865 kr. er højere end hos 57 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Factus Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Rørløkken 62, 2730 Herlev
- Kommune
- HERLEV
- Telefon
- 20468020
- lars@factus.dk
- Stiftet
- 22 May 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre kapitalselskaber samt beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36901942 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rørløkken 62, 2730 Herlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
59,5%
▲ 68,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,71
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
50,9%
▼ 10,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
980,2%
▲ 980,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -12.050 | -12.545 | -11.672 | -9.375 | -18.750 |
| Resultat før skat | 84.965 | -12.595 | 36.425 | 106.253 | 226.634 |
| Årets resultat | 110.865 | -12.595 | 41.578 | 119.774 | 237.487 |
| Egenkapital | 186.409 | 143.044 | 216.639 | 292.861 | 287.487 |
| Aktiver i alt | 366.136 | 234.785 | 436.596 | 509.476 | 592.149 |
| Omsætningsaktiver | 128.381 | 14.348 | 33.111 | 103.199 | 175.677 |
| Kortfristet gæld | 179.727 | 91.741 | 219.957 | 216.615 | 304.662 |
| Gæld i alt | 179.727 | 91.741 | 219.957 | 216.615 | 304.662 |
| Soliditetsgrad | 50.9% | 60.9% | 49.6% | 57.5% | 48.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars Wolfgang Andersen Siden 22 May 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Wolfgang Andersen Siden 22 May 2015Direktør
Produktionsenheder
1Factus Holding ApS
P-nr. 1020422994
Rørløkken 62, 2730 Herlev
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -134.609 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 215.944 DKK | 47.498 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 13.330 DKK | 2.926 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 130.318 DKK | 28.666 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 155.233 DKK | 34.144 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Factus Holding ApS (CVR 36901942)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.