L. Marcussen Holding ApS
CVR 36 90 75 92 · Kerteminde · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
L. Marcussen Holding ApS har CVR-nummer 36907592. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ulriksholmvej 9, 5300 Kerteminde. Stiftet: 15. maj 2015. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -3.229 kr., årets resultat 39.188 kr., egenkapital 2.798.428 kr., aktiver i alt 3.071.591 kr. Soliditetsgraden på 91,1 % er højere end hos 53 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 39.188 kr. er højere end hos 50 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som L. Marcussen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ulriksholmvej 9, 5300 Kerteminde
- Kommune
- KERTEMINDE
- Telefon
- 40723505
- lm@lightconstructor.dk
- Stiftet
- 15 May 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- holdingvirksomhed og investeringsvirksomhed samt , hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-03-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36907592 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500AED755600CHD14
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ulriksholmvej 9, 5300 Kerteminde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,4%
▼ 24,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,89
▲ 5,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
91,1%
▲ 11,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-94,6%
▼ 94,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.229 | -2.335 | -6.508 | -6.641 | -4.821 |
| Resultat før skat | 41.642 | 736.253 | 778.441 | 325.639 | 135.130 |
| Årets resultat | 39.188 | 728.064 | 757.915 | 363.945 | 123.025 |
| Egenkapital | 2.798.428 | 2.824.240 | 2.257.176 | 2.099.261 | 1.835.316 |
| Aktiver i alt | 3.071.591 | 3.541.906 | 3.148.311 | 2.325.882 | 2.014.096 |
| Omsætningsaktiver | 1.610.006 | 628.737 | 952.021 | 818.378 | 1.006.312 |
| Kortfristet gæld | 273.163 | 717.666 | 891.135 | 226.621 | 178.780 |
| Gæld i alt | 273.163 | 717.666 | 891.135 | 226.621 | 178.780 |
| Soliditetsgrad | 91.1% | 79.7% | 71.7% | 90.3% | 91.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lasse Marcussen Siden 15 May 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Lasse Marcussen Siden 15 May 2015Direktør
Produktionsenheder
1L. Marcussen Holding ApS
P-nr. 1020440852
Ulriksholmvej 9, 5300 Kerteminde
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 973.946 DKK | 214.258 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.017.948 DKK | 223.938 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 204.338 DKK | 44.946 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -6.146 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: L. Marcussen Holding ApS (CVR 36907592)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holdingvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.