M. Roe Holding ApS
CVR 36 97 41 17 · Struer · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
M. Roe Holding ApS har CVR-nummer 36974117. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Hedegårdvej 8, 7600 Struer. Stiftet: 1. april 2015. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -1.800 kr., årets resultat 74.140 kr., egenkapital 621.600 kr., aktiver i alt 643.259 kr. Soliditetsgraden på 96,6 % er højere end hos 64 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 74.140 kr. er højere end hos 54 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som M. Roe Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Hedegårdvej 8, 7600 Struer
- Kommune
- STRUER
- Stiftet
- 1 Apr 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- udøve holdingvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-09-26
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36974117 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hedegårdvej 8, 7600 Struer
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,9%
▲ 6,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,91
▼ 1,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,6%
▼ 1,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
144,3%
▲ 144,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.800 | -2.400 | -2.400 | -2.000 | -1.500 |
| Resultat før skat | 73.998 | 29.688 | 97.711 | 167.904 | 190.123 |
| Årets resultat | 74.140 | 30.343 | 98.192 | 167.931 | 190.498 |
| Egenkapital | 621.600 | 608.460 | 637.017 | 596.025 | 484.594 |
| Aktiver i alt | 643.259 | 619.624 | 666.687 | 645.123 | 568.924 |
| Omsætningsaktiver | 41.310 | 32.763 | 53.014 | 74.363 | 82.707 |
| Kortfristet gæld | 21.659 | 11.164 | 29.670 | 49.098 | 84.330 |
| Gæld i alt | 21.659 | 11.164 | 29.670 | 49.098 | 84.330 |
| Soliditetsgrad | 96.6% | 98.2% | 95.5% | 92.4% | 85.2% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mads Roesgaard Siden 1 Apr 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Mads Roesgaard Siden 1 Apr 2015Direktør
Produktionsenheder
1M. Roe Holding ApS
P-nr. 1020602801
Hedegårdvej 8, 7600 Struer
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 53.553 DKK | 11.770 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 135.215 DKK | 29.744 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 222.867 DKK | 49.016 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 251.144 DKK | 55.242 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 31.114 DKK | 6.842 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M. Roe Holding ApS (CVR 36974117)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holdingvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.