H.P. Larsen A/S
CVR 37 28 73 69 · Kongens Lyngby · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
H.P. Larsen A/S har CVR-nummer 37287369. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Christian X's Alle 110, 2800 Kongens Lyngby. Stiftet: 1. december 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (1. april 2025 – 31. marts 2026): bruttofortjeneste 3.769.445 kr., årets resultat 665.237 kr., egenkapital 1.645.487 kr., aktiver i alt 3.331.809 kr. Soliditetsgraden på 49,4 % er højere end hos 65 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 665.237 kr. er højere end hos 88 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 90 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som H.P. Larsen A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Christian X's Alle 110, 2800 Kongens Lyngby
- Kommune
- LYNGBY-TAARBÆK
- Antal ansatte
-
5
2016 2018
- info@hplarsen.dk
- Hjemmeside
- www.hplarsen.dk
- Stiftet
- 1 Dec 2015
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- håndværksvirksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af Peter Glarborg Larsen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-10-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37287369 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Christian X's Alle 110, 2800 Kongens Lyngby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.hplarsen.dk Hjemmeside oplyst til CVR https://hplarsen.dk/
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (15. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
40,4%
▲ 52,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,98
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
49,4%
▲ 2,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
655,6%
▲ 655,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.769.445 | 1.980.797 | 3.593.838 | 2.457.956 | 2.802.072 |
| Resultat før skat | 819.830 | -119.747 | 727.213 | -64.367 | 80.440 |
| Årets resultat | 665.237 | -119.736 | 579.408 | -63.293 | 79.366 |
| Egenkapital | 1.645.487 | 980.250 | 1.249.986 | 670.577 | 733.870 |
| Aktiver i alt | 3.331.809 | 2.079.983 | 2.348.864 | 1.527.505 | 2.164.351 |
| Omsætningsaktiver | 3.331.809 | 2.046.516 | 2.280.197 | 1.380.754 | 1.954.420 |
| Kortfristet gæld | 1.684.366 | 1.075.051 | 1.074.196 | 856.928 | 1.429.407 |
| Gæld i alt | 1.684.366 | 1.075.051 | 1.074.196 | 856.928 | 1.429.407 |
| Soliditetsgrad | 49.4% | 47.1% | 53.2% | 43.9% | 33.9% |
| Ansatte (gns.) | 5 | 6 | 7 | 6 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Tømrermester Peter Larsen Holding ApS Siden 8 Jan 201633,33% Ejer
-
Mikkel Toft Holding ApS Siden 17 Oct 201933,33% Ejer
-
Bjarke Refshauge Holding ApS Siden 17 Oct 201933,33% Ejer
Ledelse
4-
Bjarke Løvenbalk Engell Refshauge Siden 20 Dec 2019Bestyrelsesmedlem
-
Peter Glarborg Larsen Siden 8 Dec 2015Direktør
-
Peter Glarborg Larsen Siden 31 May 2016Bestyrelsesmedlem
-
Mikkel Toft Siden 20 Dec 2019Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1H.P. Larsen A/S
P-nr. 1020962670
Christian X's Alle 110, 2800 Kongens Lyngby
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 5 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -43.482 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 559.651 DKK | 123.112 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -42.556 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: H.P. Larsen A/S (CVR 37287369)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver håndværksvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.