Murervej Holding ApS
CVR 37 34 08 55 · Store Merløse · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Murervej Holding ApS har CVR-nummer 37340855. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Murervej 2, 4370 Store Merløse. Stiftet: 4. januar 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -9.375 kr., årets resultat -273.579 kr., egenkapital 2.209.599 kr., aktiver i alt 2.260.373 kr. Soliditetsgraden på 97,8 % er højere end hos 69 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -273.579 kr. er lavere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Murervej Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Murervej 2, 4370 Store Merløse
- Kommune
- HOLBÆK
- Stiftet
- 4 Jan 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- holdingvirksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-01-04
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37340855 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Murervej 2, 4370 Store Merløse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-12,4%
▼ 33,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,02
▼ 13,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,8%
▼ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-151,6%
▼ 151,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -9.375 | -8.187 | -8.125 | -8.375 | -8.375 |
| Resultat før skat | — | — | — | 189.691 | 128.174 |
| Årets resultat | -273.579 | 530.614 | 171.888 | 189.691 | 128.174 |
| Egenkapital | 2.209.599 | 2.483.177 | 1.952.562 | 1.780.675 | 1.590.984 |
| Aktiver i alt | 2.260.373 | 2.532.936 | 2.601.329 | 2.414.982 | 2.206.981 |
| Omsætningsaktiver | 254.651 | 900.827 | 1.396.799 | 896.793 | 910.132 |
| Kortfristet gæld | 50.774 | 49.759 | 648.767 | 634.307 | 615.997 |
| Gæld i alt | 50.774 | 49.759 | 648.767 | 634.307 | 615.997 |
| Soliditetsgrad | 97.8% | 98% | 75.1% | 73.7% | 72.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars René Sørensen Siden 4 Jan 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Lars René Sørensen Siden 4 Jan 2016Direktør
Produktionsenheder
1Murervej Holding ApS
P-nr. 1021022248
Murervej 2, 4370 Store Merløse
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -14.453 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -31.650 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -17.914 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Murervej Holding ApS (CVR 37340855)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holdingvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.