Sava Maskinfabrik ApS
CVR 37 50 80 39 · Hovedgård · Maskinforarbejdning af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sava Maskinfabrik ApS har CVR-nummer 37508039. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maskinforarbejdning af metal (branchekode 255300). Adresse: Industriområdet 111, 8732 Hovedgård. Stiftet: 18. februar 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 4.899.563 kr., årets resultat 504.462 kr., egenkapital 653.896 kr., aktiver i alt 10.764.794 kr. Soliditetsgraden på 6,1 % er lavere end hos 91 % af de 607 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 504.462 kr. er højere end hos 62 % af de 607 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 75 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sava Maskinfabrik ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maskinforarbejdning af metal (255300)
- Adresse
- Industriområdet 111, 8732 Hovedgård
- Kommune
- HORSENS
- Antal ansatte
-
7
2016 2018
- Telefon
- 40423436
- sb@sava-mf.dk
- Stiftet
- 18 Feb 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- drift af maskinfabrik
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af bestyrelsesformanden og et bestyrelsesmedlem eller af bestyrelsesformanden og direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-02-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37508039 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industriområdet 111, 8732 Hovedgård
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
77,1%
▲ 457,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,55
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
6,1%
▲ 4,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
188,8%
▲ 188,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
607 virksomheder i «Maskinforarbejdning af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.899.563 | 2.802.499 | 3.556.312 | 3.098.647 | 1.292.823 |
| Resultat før skat | 647.004 | -728.636 | 84.880 | 111.077 | 106.310 |
| Årets resultat | 504.462 | -568.283 | 65.445 | 82.703 | 81.228 |
| Egenkapital | 653.896 | 149.434 | 717.717 | 652.272 | 404.676 |
| Aktiver i alt | 10.764.794 | 11.402.974 | 13.064.232 | 13.594.989 | 1.481.416 |
| Omsætningsaktiver | 2.244.059 | 1.934.304 | 2.285.575 | 2.436.205 | 1.351.480 |
| Kortfristet gæld | 4.070.639 | 3.718.780 | 3.108.774 | 2.537.243 | 789.617 |
| Gæld i alt | 10.043.457 | 11.253.540 | 12.261.263 | 12.870.080 | 1.076.740 |
| Soliditetsgrad | 6.1% | 1.3% | 5.5% | 4.8% | 27.3% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 4 | 4 | 3 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
JAN ROHDEMEJER HOLDING II ApS Siden 15 Feb 202233,33% Ejer
-
Bærbak Holding ApS Siden 15 Feb 202233,33% Ejer
-
Thomsen Holding Horsens ApS Siden 15 Feb 202233,33% Ejer
Ledelse
4-
Jan Køpke Rohdemejer Siden 16 Feb 2022Formand
-
Søren Phille Bærbak Siden 18 Feb 2016Direktør
-
Søren Phille Bærbak Siden 16 Feb 2022Bestyrelsesmedlem
-
Bjørn Thomsen Siden 16 Feb 2022Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Sava Maskinfabrik ApS
P-nr. 1021216018
Industriområdet 111, 8732 Hovedgård
Maskinforarbejdning af metal (255300)
👥 8 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -1.488.307 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 31.040 DKK | 6.820 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -25.677 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 128.196 DKK | 28.182 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Sava Maskinfabrik ApS (CVR 37508039)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskinfabrik, maskinforarbejdning, metal.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.