Pollas Invest ApS
CVR 37 81 18 90 · Greve · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Pollas Invest ApS har CVR-nummer 37811890. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Mosegårdsvej 7, 2670 Greve. Stiftet: 20. juni 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -8.750 kr., årets resultat -8.751 kr., egenkapital 451.049 kr., aktiver i alt 453.924 kr. Soliditetsgraden på 99,4 % er højere end hos 81 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -8.751 kr. er lavere end hos 74 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Pollas Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Mosegårdsvej 7, 2670 Greve
- Kommune
- GREVE
- Stiftet
- 20 Jun 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre kapitalselskaber
- Tegningsregel
- selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-06-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37811890 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Mosegårdsvej 7, 2670 Greve
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-1,9%
▼ 1,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
157,89
▼ 92,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,4%
▼ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-196,2%
▼ 196,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -8.750 | -8.750 | -8.375 | -7.875 | -4.000 |
| Resultat før skat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat | -8.751 | -2.954 | 130 | -16.354 | -16.915 |
| Egenkapital | 451.049 | 623.920 | 730.626 | 730.496 | 746.850 |
| Aktiver i alt | 453.924 | 626.420 | 739.001 | 1.383.627 | 1.841.411 |
| Omsætningsaktiver | 453.924 | 626.420 | 739.001 | 1.383.627 | 1.841.411 |
| Kortfristet gæld | 2.875 | 2.500 | 8.375 | 653.131 | 1.094.561 |
| Gæld i alt | 2.875 | 2.500 | 8.375 | 653.131 | 1.094.561 |
| Soliditetsgrad | 99.4% | 99.6% | 98.9% | 52.8% | 40.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Kim Pollas Siden 20 Jun 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Kim Pollas Siden 2 Oct 2017Direktør
Produktionsenheder
1Pollas Invest ApS
P-nr. 1021525320
Mosegårdsvej 7, 2670 Greve
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -2.954 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -16.354 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -20.415 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -18.769 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Pollas Invest ApS (CVR 37811890)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.