Sapia Holding ApS
CVR 37 89 04 21 · Højer · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sapia Holding ApS har CVR-nummer 37890421. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Skolegade 1B, 1., 6280 Højer. Stiftet: 27. maj 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -10.000 kr., årets resultat 28.614 kr., egenkapital 124.335 kr., aktiver i alt 181.551 kr. Soliditetsgraden på 68,5 % er lavere end hos 67 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 28.614 kr. er lavere end hos 52 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sapia Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Skolegade 1B, 1., 6280 Højer
- Kommune
- TØNDER
- sap@evora.dk
- Stiftet
- 27 May 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab samt varetage formueforvaltning, udlejnngsvirksomhed og anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-05-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37890421 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skolegade 1B, 1., 6280 Højer
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
23,0%
▲ 32,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,31
▼ 5,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
68,5%
▲ 11,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
401,5%
▲ 401,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -10.000 | -4.376 | -5.626 | -1 | -627 |
| Resultat før skat | 28.614 | -9.490 | -16.128 | 34.513 | 32.517 |
| Årets resultat | 28.614 | -9.490 | -16.128 | 34.513 | 32.517 |
| Egenkapital | 124.335 | 95.721 | 105.210 | 121.338 | 86.825 |
| Aktiver i alt | 181.551 | 169.209 | 184.897 | 172.741 | 206.430 |
| Omsætningsaktiver | 13.300 | 157.549 | 158.473 | 139.831 | — |
| Kortfristet gæld | 43.452 | 28.452 | 30.570 | 11.570 | — |
| Gæld i alt | 43.452 | 28.452 | 30.570 | 11.570 | 206.430 |
| Soliditetsgrad | 68.5% | 56.6% | 56.9% | 70.2% | 42.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Søren Albert Pedersen Siden 27 May 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Albert Pedersen Siden 27 May 2016Direktør
Produktionsenheder
1Sapia Holding ApS
P-nr. 1021615443
Skolegade 1B, 1., 6280 Højer
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -9.599 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -2.501 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Sapia Holding ApS (CVR 37890421)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Fælles Service Center F.M.B.A. Aarhus N
- BTAM Italia di Ivan Marko Benes ApS København K
- Destination Nord FMBA Skagen
- TÅRNBYFORSYNING A/S Kastrup
- HOLSTEBRO TAXAS ØKONOMISKE FORENING AF DEN 26.05.2000 Holstebro
- Foreningen af Danske Kortudstedere F.M.B.A. København K
- FINANSIEL STABILITET København K
- OBZOR BEACH RESORT HOLDING ApS Højbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udlejnngsvirksomhed, varetage, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.