Lindaas Holding ApS
CVR 37 92 42 29 · Silkeborg · Finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lindaas Holding ApS har CVR-nummer 37924229. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Finansielle holdingselskaber (branchekode 642110). Adresse: Vejlsøvej 51, 8600 Silkeborg. Stiftet: 10. juni 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -26.375 kr., årets resultat 5.117 kr., egenkapital 11.577.856 kr., aktiver i alt 11.605.901 kr. Soliditetsgraden på 99,8 % er højere end hos 88 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.117 kr. er lavere end hos 61 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lindaas Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Finansielle holdingselskaber (642110)
- Adresse
- Vejlsøvej 51, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Stiftet
- 10 Jun 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab samt varetage formueforvaltning, udlejningsvirksomhed og anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-12-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37924229 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vejlsøvej 51, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,0%
▼ 0,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
179,64
▼ 241,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,8%
▼ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-93,6%
▼ 93,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
5779 virksomheder i «Finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -26.375 | -23.163 | -25.564 | -9.063 | -8.250 |
| Resultat før skat | 18.162 | 89.392 | 16.128.488 | 301.702 | — |
| Årets resultat | 5.117 | 79.998 | 16.128.488 | 301.702 | 336.584 |
| Egenkapital | 11.577.856 | 12.607.739 | 14.751.741 | 473.253 | 389.351 |
| Aktiver i alt | 11.605.901 | 12.622.133 | 14.984.090 | 478.253 | 394.351 |
| Omsætningsaktiver | 5.037.991 | 6.061.180 | 5.466.451 | 81.232 | 2.411 |
| Kortfristet gæld | 28.045 | 14.394 | 232.349 | 5.000 | 5.000 |
| Gæld i alt | 28.045 | 14.394 | 232.349 | 5.000 | 5.000 |
| Soliditetsgrad | 99.8% | 99.9% | 98.4% | 99% | 98.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | — | — | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Leif-Atle Lindås Siden 10 Jun 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Leif-Atle Lindås Siden 10 Jun 2016Direktør
Produktionsenheder
1Lindaas Holding ApS
P-nr. 1021653981
Vejlsøvej 51, 8600 Silkeborg
Finansielle holdingselskaber (642110)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -36.223 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -26.311 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -8.983 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -7.763 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -5.175 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lindaas Holding ApS (CVR 37924229)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Fælles Service Center F.M.B.A. Aarhus N
- BTAM Italia di Ivan Marko Benes ApS København K
- Destination Nord FMBA Skagen
- Edvars & Edvars Holding ApS Holbæk
- HOLSTEBRO TAXAS ØKONOMISKE FORENING AF DEN 26.05.2000 Holstebro
- TÅRNBYFORSYNING A/S Kastrup
- FINANSIEL STABILITET København K
- OBZOR BEACH RESORT HOLDING ApS Højbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udlejningsvirksomhed, varetage, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.