ML Christensen Holding ApS
CVR 38 13 16 99 · Aabenraa · Fremstilling af maskiner til råstofindvindingsindustrien samt bygge- og anlæg · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ML Christensen Holding ApS har CVR-nummer 38131699. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af maskiner til råstofindvindingsindustrien samt bygge- og anlæg (branchekode 289200). Adresse: Tøndervej 118, 6200 Aabenraa. Stiftet: 11. oktober 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -3.724 kr., årets resultat -101.328 kr., egenkapital 134.981 kr., aktiver i alt 150.481 kr. Soliditetsgraden på 89,7 % er højere end hos 89 % af de 45 virksomheder i branchen «Fremstilling af maskiner til råstofindvindingsindustrien samt bygge- og anlæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -101.328 kr. er lavere end hos 86 % af de 45 virksomheder i branchen «Fremstilling af maskiner til råstofindvindingsindustrien samt bygge- og anlæg», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ML Christensen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af maskiner til råstofindvindingsindustrien samt bygge- og anlæg (289200)
- Adresse
- Tøndervej 118, 6200 Aabenraa
- Kommune
- AABENRAA
- Antal ansatte
- 1
- morten@unlike.dk
- Stiftet
- 11 Oct 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre virksomheder, investering i fast ejendom, løsøre og knowhow, og at drive dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-05-29
- Binavne
- MM-Maskiner ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38131699 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 9845006A83AEE5AN5810
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tøndervej 118, 6200 Aabenraa
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-75,1%
▼ 41,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,55
▲ 2,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
89,7%
▲ 10,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-28,7%
▼ 28,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
45 virksomheder i «Fremstilling af maskiner til råstofindvindingsindustrien samt bygge- og anlæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.724 | -1.520 | -8.805 | 284.780 | 357.369 |
| Resultat før skat | -101.328 | -78.730 | -69.271 | -46.748 | 183.182 |
| Årets resultat | -101.328 | -78.730 | -69.226 | -62.957 | 171.509 |
| Egenkapital | 134.981 | 236.309 | 315.038 | 384.002 | 496.959 |
| Aktiver i alt | 150.481 | 299.074 | 353.657 | 446.378 | 1.044.682 |
| Omsætningsaktiver | 55.048 | 79.285 | 194.004 | 224.268 | 773.668 |
| Kortfristet gæld | 15.500 | 62.765 | 38.619 | 62.376 | 456.223 |
| Gæld i alt | 15.500 | 62.765 | 38.619 | 62.376 | 456.223 |
| Soliditetsgrad | 89.7% | 79% | 89.1% | 86% | 47.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Lund Christensen Siden 11 Oct 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Lund Christensen Siden 11 Oct 2016Direktør
Produktionsenheder
1ML Christensen Holding ApS
P-nr. 1021867388
Tøndervej 118, 6200 Aabenraa
Fremstilling af maskiner til råstofindvindingsindustrien samt bygge- og anlæg (289200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -100.121 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -38.159 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -75.579 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 267.592 DKK | 58.850 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 274.751 DKK | 60.434 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ML Christensen Holding ApS (CVR 38131699)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver knowhow, råstofindvindingsindustrien, løsøre.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.